Argentyńskie rytmy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

Przed nami kolejny koncert płockich symfoników „Piazzolla Fusion” już w najbliższy piątek, 8 kwietnia o godzinie 19 w sali koncertowej PSM. Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Ariela Ludwiczaka wystąpi wraz z Agą Brenzak i zespołem Zagan Acoustic.

Aga Brenzak – wokalistka, aktorka scen muzycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wokalistyki jazzowej oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występuje w produkcjach Teatru Muzycznego oraz Kujawsko – Pomorskiego Teatru Impresaryjnego w Toruniu. Znakomicie interpretuje piosenkę aktorską, muzykę jazzową a przed wszystkim kompozycje Argentyńczyka Astora Piazzolli.

„W głowie mam ciągle Bacha, Schumanna i Mozarta i troszeczkę tanga”. W ten sposób określał swoje zainteresowania muzyczne Astor Piazzolla, którego nazwisko brzmi dzisiaj niczym synonim tanga.

Wirtuoz bandoneonu, kompozytor, artysta o włoskich korzeniach przyszedł na świat 100 lat temu w argentyńskim mieście Mar del Plata. Piazzolla zapisał się w historii muzyki jako artysta, który zrewolucjonizował klasyczne tango, tworząc styl „Tango Nuevo”. Łączył w nim charakter tradycyjnego argentyńskiego tańca, elementy barokowych form muzycznych, wpływy jazzu i burzliwe emocje nowojorskich dzielnic biedy (gdzie przez pewien czas mieszkał). W Buenos Aires był zarówno uwielbiany, jak i nienawidzony za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny. To właśnie Piazzolla stworzył oryginalny, niepodrabialny styl tanga daleko odbiegający od tradycyjnego wzorca. Dzięki Piazzolli, tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników, a nawet wyznawców.

Ponad dziewięćdziesiąt minut muzyki, otwarte formy sprzyjające brawurowym improwizacjom, niecodzienne zestawienie instrumentów i zaskakujące dialogi pomiędzy muzykami to wspólny projekt zespołu Zagan Acoustic i wokalistki Agi Brenzak.

Zagan Acoustic – zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską. Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

Zagan Acoustic koncertuje z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek „3:1” czy płyta inspirowana muzyką folkową „Folk&Roll”.

W piątkowy wieczór płoccy symfonicy wraz z zaproszonymi gośćmi zabiorą Państwa w podróż do świata wirtuozerii, tangowych rytmów, improwizacji oraz poruszających polskich i hiszpańskich tekstów. Wśród popularnych utworów takich jak Libertango, Oblivion, L’evasion czy Escualo zabrzmią autorskie kompozycje zespołu Zagan Acoustic oraz tanga polskich kompozytorów będące hołdem dla geniuszu Piazzolli.

Bilety w cenie 40 zł można nabyć w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.