Na osi czasu 1912-2022

Ideały i wartości, na których opiera się harcerstwo są dalej aktualne, są niezmienne mimo upływu 110 lat. Rok 2022 to rok Jubileuszowy Obchodów 110 lat Harcerstwa Płockiego. W ubiegły weekend , podczas Święta Hufca 9-10 kwietnia 2022, społeczność Hufca ZHP PŁOCK im. Obrońców Płocka 1920 roku rozpoczęła wędrówkę po wspomnieniach służby i przygód wielu pokoleń zuchów, harcerzy i instruktorów. Jesteśmy dumni, iż mimo wielu trudności, które niosą ze sobą różne czasy, zarówno pokoju, jak i w obliczu wielu zagrożeń, wychowanie w duchu braterstwa, troski o drugiego człowieka, przyrodę i ojczyznę, jest wciąż w nas żywe.

foto hm.Karina Jasińska

W tym roku obchodziliśmy XII Święto Hufca ZHP PŁOCK. Rok 2010 przyniósł nam ważną zmianę, kiedy to naszym Bohaterem zostali Obrońcy Płocka 1920 roku. To bohater bliski naszej Małej Ojczyźnie. Tadzio Jeziorowski, Antolek Gradowski czy Józio Kaczmarski to harcerze, którzy swoją odważną postawą i zaangażowaniem w obronę Płocka dali świadectwo, że wychowanie w duchu harcerstwa kształtuje prawego człowieka, odpowiedzialnego zarówno za siebie, jak i Ojczyznę.

Tegoroczne Święto Hufca odbyło się pod hasłem „Na osi czasu” to przestrzeń dla zuchów i harcerzy, aby doświadczyli jak ważnych umiejętności uczy ich uniwersalny harcerski system wychowania, który na przestrzeni 110 lat rozwijał wciąż te same umiejętności i wartości tj. radzenie sobie w trudnych sytuacjach, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, pracowitość, odpowiedzialność, odwagę, niegasnącą chęć samorozwoju. 9 kwietnia zuchy i harcerze przemierzyli trasę szlakiem Stulecia Harcerstwa Płockiego, gdzie napotkali na swej drodze najmłodszych Obrońców Płocka- Tadzia. Antolka, Józia i dowiedzieli się, jaka była ich rola w okresie wojny, będą wykazali się umiejętnościami przygotowania potraw w warunkach polowych, udzielenia pomocy potrzebującym, wracają do korzeni wodnych drużyn harcerskich, poznali historię skautingu żydowskiego w Płocku, spectrum drużyn specjalnościowych, które rozwijały pasje i zainteresowania dzieci i młodzieży na przestrzeni lat. Wieczorem, podczas kominka, spotkali się z byłymi komendantami Hufca od roku 1975.

10 kwietnia przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego ponad 200 zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP PŁOCK podczas apelu upamiętniliśmy odznaczenie Płocka Krzyżem Walecznych.

Projekt współfinansowany z Budżetu Miasta Płocka.

Hufiec ZHP PŁOCK im. Obrońców Płocka 1920 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.