Startuje sezon motocyklowy, czyli….

Jazda motocyklem jest niezwykle emocjonująca, dostarczająca przy tym dużą dawkę adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy musi łączyć się z bezpieczeństwem. Płoccy policjanci już dzisiaj apelują do motocyklistów o rozsądek na drodze, aby przez błąd zbyt wcześnie nie musieli zrezygnować ze swojego zamiłowania. Mundurowi zwracają się również do pozostałych kierowców, aby w rejonie skrzyżowań i podczas włączania się do ruchu zachowywali szczególną ostrożność, ponieważ to właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu motocykliście było jedną z głównych przyczyn zdarzeń z ich udziałem.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa również na udział tej grupy użytkowników dróg w statystykach zdarzeń drogowych. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem / przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.

Dlatego też apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Płoccy policjanci zwracają się również do pozostałych kierowców, aby w rejonie skrzyżowań i podczas włączania się do ruchu zachowywali szczególną ostrożność, ponieważ to właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu motocykliście było jedną z głównych przyczyn zdarzeń z ich udziałem na terenie regionu płockiego.

Wszystkim kierowcom życzymy bezpiecznych podróży! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólna sprawą !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.