Kierunek lekarski na Akademii Mazowieckiej w Płocku
W odpowiedzi na złożony wniosek z dnia 28 kwietnia 2022 r., na podstawie Uchwały nr 598/2022 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 21 lipca 2022 r., Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku otrzymała opinię pozytywną w sprawie możliwości prowadzenia studiów na kierunku lekarskim.
Podczas konferencji prasowej rektor Uczelni prof. Maciej Słodki poinformował, że na podstawie pozytywnej opinii Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2022 r. Minister Nauki i Edukacji wydał decyzję – pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim.
Rektor złożył podziękowania Adamowi Struzikowi Marszałkowi Województwa Mazowieckiego oraz Andrzejowi Nowakowskiemu Prezydentowi Miasta Płocka za poparcie inicjatywy uruchomienia kierunku lekarskiego i deklaracje dalszej pomocy. Podkreślił szczególne uznanie dla Piotra Zgorzelskiego Wicemarszałka Sejmu RP oraz Marka Martynowskiego Senatora RP za wsparcie w procesie legislacyjnym.
Wierzę, że nasze wspólne działania przełożą się na poprawę sytuacji zdrowotnej w regionie płockim
– podkreślił rektor Maciej Słodki.
Rektor wspomniał o obszernym, zawierającego setki stron wniosku o utworzenie studiów, który zrealizowany został własnymi siłami osób zatrudnionych w Uczelni. Szczególne podziękowanie za wkład pracy skierował na ręce dr hab. n. o zdr. Marioli Głowackiej, prof. uczelni.
Marszałek Adam Struzik pogratulował rektorowi prof. dr. hab. n. med. Maciejowi Słodkiemu inicjatywy i osiągniętego sukcesu, doceniając jego determinację oraz wiedzę.
Jest pan autorem tego sukcesu
– podkreślił Marszałek zapewniając o dalszym wsparciu i współpracy.
Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski również złożył gratulacje rektorowi Maciejowi Słodkiemu oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Marioli Głowackiej.
To wyjątkowa chwila w historii Płocka, ale i początek drogi. Bez zaangażowania i wiary Pana Rektora zrealizowanie celu dla wielu byłoby nieosiągalne
podkreślił prezydent Nowakowski dziękując jednocześnie za zaproszenie do współpracy i deklarując dalsze wsparcie.
Podczas spotkania rektor przedstawił też projekt powstającego Collegium Medicum, nowej bazy dydaktycznej na potrzeby kształcenia przyszłej kadry lekarskiej, którym nadzoruje mgr Marcin Zawadka, kierownik DA Uczelni. Marszałek Struzik wspomniał o nowym budżecie UE, zawierającym komponent wsparcia procesów edukacyjnych i ewentualnej pomocy w inwestycjach uczelni.
Projekt utworzenia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną zwiększenia dostępności usług lekarskich dla mieszkańców Płocka, Mazowsza i Polski. Aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a w szczególności pandemia SARS CoV-2, uwidoczniła narastające niedobory kadrowe w grupie zawodowej lekarzy w polskich podmiotach leczniczych. W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy. Na niekorzystną sytuację wpływa ponadto struktura wiekowa, emigracja zawodowa oraz nadmierne obciążenie pracą lekarzy. W 2016 r. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreślała, że liczba absolwentów kierunków lekarskich jest niewystarczająca. Z kolei raport „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Agencja Pracy Manpower podają, że obecnie 68 % szpitali poszukuje lekarzy. Potwierdził to również Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w 2021 r., informując, iż kolejne oddziały są zamykane z powodu braków kadrowych, inne balansują na krawędzi działalności. Z danych z regionu płockiego, wynika, że aktualnie na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, czyli mniej niż średnio w całym kraju oraz dwukrotnie mniej niż w woj. mazowieckim.
Poparcia dla inicjatywy uruchomienia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku udzielili: Rada Strategiczna ds. uruchomienia kierunku lekarskiego, Piotr Libera Biskup Diecezji Płockiej, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka. Ponadto wniosek uzyskał poparcie Starosty powiatu płockiego, Starosty powiatu sierpeckiego, Starosty powiatu gostynińskiego, Burmistrza Miasta Gostynin, Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Prezesa Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Wiceprezesa Zarządu Centrum Medycznego Borowiczki, Dyrektora Arion Med. Sp. z o.o. w Gostyninie.
Deklaracje współpracy w zakresie udostępnienia bazy podmiotów leczniczych do realizacji zajęć klinicznych i jej ew. przekształcenia w oddziały kliniczne, a także wolę przyjęcia studentów na praktyki zawodowe złożyli: Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Prezes Hospicjum Płockiego, Dyrektor Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku od 2011 r. prowadzi kształcenie na kierunkach studiów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, tj. na kierunkach: pielęgniarstwo (studia pierwszego stopnia – od 2011 r.; studia drugiego stopnia – od 2017 r.); położnictwo (studia pierwszego stopnia – od 2017 r.); kosmetologia (studia pierwszego stopnia – od 2013 r.). Kierunki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.
Uruchomienie i rozwój kierunku lekarskiego są spójne z założeniami Strategii Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz z dynamiczną progresją zawodów medycznych, głównie poszerzaniem zakresu kompetencji i samodzielności wymagających interdyscyplinarnego wykształcenia.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, zapewniającą możliwość realizacji zajęć i osiąganie przez studentów efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Posiada dwa Monoprofilowe Centra Symulacji Medycznych. Powstaje kolejny kompleks dydaktyczny, Collegium Medicum, trzykondygnacyjny budynek, m.in. z pracowniami, salami dydaktycznymi, symulacyjnymi: salą wirtualnej rzeczywistości, blokiem operacyjnym (sala operacyjna, sala przygotowawcza, sala operacyjna, sala wybudzeniowa), salą z karetką pogotowia ratunkowego, szpitalnym oddziałem ratunkowym, dwoma sterowniami do tych sal (blisko 2000 m2). Rozwój Centrum Symulacji Medycznych umożliwi osiągnięcie części efektów uczenia z poziomu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim z wykorzystaniem symulatorów wysokiej wierności oraz poszerzy możliwości prowadzenia badań naukowych. Stanowić będzie również dobry obszar współpracy wielodyscyplinarnej z podmiotami zewnętrznymi.
Uczelnia dysponuje bazą noclegową dla przyjezdnych studentów, oferując miejsca w Domu Studenta.
Studia na kierunku lekarskim będą prowadzone w dyscyplinie wiodącej nauki medyczne na poziomie studiów jednolitych magisterskich, profil studiów ogólnoakademicki, forma studiów stacjonarna. Przewidywana liczba studentów na jednym roku: 60 osób.