KulturaPłock

Ta noc do innych jest niepodobna…

Z 13 na 14 maja czeka nas noc atrakcji. Zapraszamy do udziału w Nocy Muzeów, podczas której bezpłatnie odkryjemy różne zakamarki Płocka, poznamy postacie ważne dla historii naszego miasta, a nawet zwiedzimy komendę policji.

Podczas Płockiej Nocy Muzeów dla gości otworzy się:

Ratusz
pl. Stary Rynek 1
Zakamarki Ratusza odkryją dla Was odPLOTowi przewodnicy, wcielając się w postacie związane z historią naszego miasta. W programie również spotkanie z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim i wizyta w prezydenckim gabinecie.

Godziny zwiedzania: 21.00, 22.00 i 23.00

Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna
ul. Tumska 8
Kamienica Secesyjna to wspaniałe wystawy – „Secesji” z nowymi salami malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa, Salą Galicyjską oraz historyczną wystawą „X wieków Płocka”. Podczas Płockiej Nocy Muzeów na patio kamienicy spotkać będziecie mogli tancerzy, którzy zaprezentują tańce z epoki. Odważni będą mogli także zawirować w walcu!

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00, ostatnie wejście o godz. 23.15

Muzeum Mazowieckie – Art. Deco
ul. Kolegialna 6
Przy Kolegialnej 6 czekać na Was będzie jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926. Na patio kamienicy spotkacie tancerzy, z którymi będziecie mogli wspólnie zatańczyć LINDY HOP! Dodatkowo w małej sali wystaw czasowych dostępna będzie wystawa archeologiczna „Na skraju tęczy pod smoczą strażą” prezentująca niezwykle cenne trzy skarby z końca epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W auli obok sali wystawowej zaprezentowany zostanie film „Z otchłani pradziejów”.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00, ostatnie wejście o godz. 23.15

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz
ul. Kazimierza Wielkiego 11B
Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. W Spichlerzu czekać będą dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00, ostatnie wejście o godz. 23.15

Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
W dawnej bożnicy będzie można obejrzeć wystawę „Blum/Cieśniewski. A jednak życie” izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00, ostatnie wejście o godz. 23.15

Książnica Płocka
ul. Kościuszki 6
„Wychodzimy z ram” to propozycja Książnicy Płockiej. Tym razem inspiracją będzie malarstwo i jedne z najbardziej znanych obrazów na świecie, ale pokazane one zostaną z nieco innej strony, na pewno z dużym przymrużeniem oka. Jak pisał Jonasz Kofta o pewnej damie z obrazu: Ona jest inna i spokojna /Niezły malował ją remiecha/ Siedzi ta dama w złotych ramach/ I jakoś dziwnie się uśmiecha.
W tegorocznej edycji Książnica ożywi kilka światowej sławy obrazów, postacie z nich zejdą z płócien i wmieszają się w tłum, by bawić, intrygować, zachęcać do poznania tego, co kryje się pod pierwszą, drugą i kolejną warstwą farby. Oferta w sposób bardzo swobodny powiązana będzie z poszczególnymi dziełami mistrzów Leonarda, Tadeusza, Eduarda czy Clauda. Kogo rozpoznacie, w której scenie się odnajdziecie – pozostaje zagadką.

Godziny zwiedzania: od 18.00 do ostatniej grupy zwiedzających. Grupy 20-30 osobowe będą wpuszczane do budynku co 20 minut.

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
Na ten wyjątkowy wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:
– od godz. 16.30 na dziedzińcu Galerii rodzinne warsztaty do BYCZEJ DRUKARNI. Będzie magicznie, radośnie i twórczo. W utworzonej w namiocie pracowni będzie można poznać trzy różne techniki graficzne: monotypię, kolografię i tektoryt, samodzielnie – przy użyciu farby i za pomocą prasy – wykonać własne grafiki. Ich motywem przewodnim będzie byk.
– od godziny 17.00 w Galerii Kreski wystawa 22 oryginalnych litografii Pablo Picassa z cyklu „Toros Y Toreros” (Byki i torreadorzy), wydanych w Paryżu w 1961 roku. Ekspozycja została przygotowana w ramach światowych obchodów Roku Picassa, w50. rocznicę śmierci tego wybitnego hiszpańskiego artysty.
-o godz. 18.00 i 20.00 zapraszamy na zwiedzanie wystawy malarstwa i rysunku „Karol Wieczorek.Tańcz poczwaro… wedle mojego głośnego krzyku” z historyczką sztuki Irmą Koziną, która przybliży problematykę przedstawionych prac i zachęci do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy.

Godziny zwiedzania: 17.00-23.00

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego
ul. Małachowskiego 1
Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków tradycji, która zapewni niezapomniane wrażenia. Odkryte zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego, XV-wieczną wieżę oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży „Małachowianki”, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.

Godziny zwiedzania: 18.30-22.30

Muzeum Jagiellończyków w LO. im. Władysława Jagiełły
ul. 3 maja 4
Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Jagiellończyków, taras widokowy, wystawa podręczników z okresu 20-lecia międzywojennego z kolekcji pana Tomasza Zbierznego

Godziny zwiedzania: 20.00-23.00

Bazylika Katedralna
ul. Tumska 1
Dwudziestominutowe prelekcje na temat katedry, jej dziejów i zabytków oraz prac konserwatorskich prowadzonych w ostatnich latach, poprowadzi dla Was ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii.

Godziny zwiedzania: 19.30-23.20, oprowadzanie o pełnych godzinach: 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00

Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego
ul. Kościuszki 18
Zwiedzanie Cerkwi, prezentacja ikon oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Polsce i parafii w Płocku.
Godziny zwiedzania: 20.00-24.00

Kościół Chrystusowy w Płocku
ul. Nowowiejskiego 9
Zwiedzanie budynku Kościoła i wystawy zdjęć prezentujących historię tego obiektu.
21:00-24:00 – Maraton filmowy „The Chosen” (www.thechosen.pl) w sali multimedialnej (z wykorzystaniem ekranu LED).
Podczas nocy działać będzie również Kawiarenka „FileoCaffe” serwująca pyszną kawę, herbatę i ciastko przy współczesnej muzyce chrześcijańskiej.

Godziny zwiedzania: 19.00-24.00

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 39
Zwiedzanie kościoła i zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowości luterańskiej.

Godziny zwiedzania: 16.00-20.00

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
ul. Kazimierza Wielkiego 27
Prelekcja na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zwiedzanie Katedry, katakumb, galerii zdjęć archiwalnych.
Wystawa obrazów haftowanych przez Siostry Mariawitki.
Godz. 20.00-21.00 – koncert parafialnej Orkiestry Dętej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie.

Godziny zwiedzania: 18.00-22.00

Dom Darmstadt
ul. Stary Rynek 8
Wystawa Fotograficzna „Program różnorodność – Fotoclub Darmstadt prezentuje”

Godziny zwiedzania: 16.30-23.00

Archiwum Państwowe w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 9B
Archiwum Państwowe w Płocku zaprasza na wystawę poświęconą postaci generała Zygmunta Padlewskiego. Znajdą się na niej oryginalne dokumenty prezentujące postać bohatera powstania styczniowego w związku ze 160. rocznicą jego śmierci. Ponadto będzie możliwość zwiedzania wnętrz magazynów archiwalnych, omówienia sposobów zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych.

Godziny zwiedzania: 17.00-22.00, wejścia o pełnych godzinach tj. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00.

Dom Broniewskiego (Związek Nauczycielstwa Polskiego)
ul. Kościuszki 24
Zwiedzanie m.in. nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego.

Godziny zwiedzania: 18.00-23.00

Komenda Miejska Policji w Płocku
al. Kilińskiego 8
Komenda zaprasza do zwiedzania swojej siedziby i zapoznania się z pracą Policji, m.in. referatu techniki kryminalistycznej, gdzie uczestnicy poznają sposoby zabezpieczenia śladów. Na strzelnicy będzie można poznać techniki strzelania. Uczestnicy będą mieli możliwość również obejrzeć sprzęt policyjny, pojazdy służbowe oraz pokaz tresury psa.
Nie zabraknie również wystawy umundurowania i sprzętu policyjnego IPA oraz symbolicznego powrotu do czasów PRL-u.

Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00. Zwiedzanie w grupach max. 20 osobowych. Wejście co 45 minut. Miejsce spotkania : Punkt recepcyjny Komendy Miejskiej Policji w Płocku

Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona
ul. Sienkiewicza 32
Wystawa ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej oraz pokaz warsztatu ikonopisarskiego. Dla chętnych mini wykład dotyczący ikony (rys historyczny, technika). Pokaz filmu o działaniach Pracowni (warsztaty, plenery, wystawy).

Godziny zwiedzania: 17.00-23.00

Klub Sportowy GROT LOK PŁOCK
ul. Tumska – przy Muzeum Mazowieckim
Klub zapraszana wyjątkowy pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi broń strzelecką i kolekcjonerską, pochodzącą z różnych okresów czasu.

Godziny zwiedzania: 18.00-23.30

OKOLICE PŁOCKA RÓWNIEŻ ZAPRASZAJĄ:

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na Was wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. W Noc Muzeów skansen zaprasza na regionalne warsztaty taneczne.

Godziny zwiedzania: 14.00-20.00. Ostatnie wejście godz. 19.15

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Rynek 1
Placówka zbiera i dokumentuje zabytki związane zżeglugą, handlem i obyczajami ludzi zamieszkującej tereny Środkowej Wisły oraz obszar dawnej ziemi wyszogrodzkiej.Poza działami: archeologii, etnografii, wielokulturowości i wojen światowych można zobaczyć dział ilustrujący florę i faunę tego odcinka rzeki.
W Noc Muzeów o godz. 18.00 odbędzie się tam spotkanie podsumowujące poszukiwania mogiły powstańczej z roku 1863.

Godziny zwiedzania: 15.00-22.00. Ostatnie wejście godz. 21.15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *