Gospodarka i społeczeństwo

Synoptycy ostrzegają – najbliższe godziny to upał, burze, ale nie tylko

Upał daje się we znaki kolejny dzień. Według synoptyków taka temateratura będzie nam towarzyszyła jeszcze przez najbliższe dni. Upał to jednak nie wszystko.

Synoptycy przewidują upał na terenie województwa mazowieckiego, powiatu płockiego i Miasta Płocka. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (12 lipca) do godz. 19.00. Prognozuje się temperaturę maksymalną od 30°C do 32°C.

Na terenie Płocka rozstawiono kurtyny wodne. Są one uruchamiane w upalne dni godz. 10-19. Kurtyny rozstawione są w lokalizacji: Park Północny, Pasaż Roguckiego, Tumska/ Grodzka, Stary Rynek i Nabrzeże Górnickiego.

Po upalnym dniu należy spodziewać się burzy. IMGW-PIB OSTRZEGA przed burzami na terenie województwa mazowieckiego i Płocka. Ostrzeżenie obowiązuje w nocy 12/13 lipca w godz. 19.00 – 7.00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru początkowo do 90 km/h, później do 65 km/h. Głównie przed północą możliwy grad.

Ostrzeżenie hydrologiczne Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody, Stopień: 1 Ważność: od godz. 19:00 dnia 12.07.2024 do godz. 05:00 dnia 13.07.2024 Obszar: Wisła od ujścia Narwi po Zb. Włocławek, Bzura, Wisła od Zb. Włocławek do ujścia Zgłowiączki, Zgłowiączka (kujawsko-pomorskie, mazowieckie) Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80% Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *