Gospodarka i społeczeństwo

Jest wniosek o decyzję lokalizacyjną dla części węzła kolejowego przy lotnisku CPK

Spółka CPK złożyła w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla węzła kolejowego, który powstanie po wschodniej stronie projektowanego lotniska. Ten newralgiczny element infrastruktury umożliwi połączenie portu lotniczego z siecią kolejową zarówno w osi wschód – zachód i północ – południe.  

Pozyskanie decyzji lokalizacyjnej dla części węzła kolejowego pozwoli na skoordynowanie inwestycji lotniskowych z kolejowymi, umożliwiając w przyszłości szybki dojazd pociągiem pasażerom nowego lotniska. Węzeł skomunikuje lotnisko m.in. w relacjach do Krakowa, Katowic i Gdańska  mówi dr Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK. 

Część węzła kolejowego, który obejmuje wniosek, stanowi istotny element połączenia projektowaną linią Kolei Dużych Prędkości portu lotniczego z Warszawą i Łodzią, a dalej Wrocławiem i Poznaniem. Tym samym kontynuujemy, po złożeniu wniosku o decyzję lokalizacyjną dla lotniska, pozyskiwanie kolejnych uzgodnień administracyjnych kluczowych dla postępu inwestycji  mówi dr Filip Czernicki, prezes CPK.  

Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej umożliwi spółce CPK nabycie prawa dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, a w następnym kroku złożenie wniosku o pozwolenie na budowę

Obszar objęty wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla węzła kolejowego CPK to w przeważającej części grunty rolne z gminy Baranów i w niewielkiej części nieruchomości położone w gminie Grodzisk Mazowiecki. Na tym obszarze spółka CPK pozyskała już 77 działek, zaś dalsze 72 oczekuje na zawarcie umowy sprzedaży w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Właściciele nieruchomości obszaru objętego wnioskiem CPK zainteresowani przystąpieniem do PDN, mogą nadal wysyłać swoje zgłoszenia. 

Wszystkie osoby przystępujące do PDN otrzymują korzystne warunki. Przypomnijmy, że właściciel nieruchomości zyskuje gwarancję wyceny swojej nieruchomości z uwzględnieniem bonusów na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inną możliwością jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez wzięcia pod uwagę stopnia zużycia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *