Kultura

Od jutra 26. Letni Festiwal Muzyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed nami 26. Edycja Letniego Festiwalu Muzycznego w ramach którego odbędą się cztery koncerty, pierwszy odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 19:00 w Auli im. Kajetana Morykoniego w Płocku.

Płoccy symfonicy zainaugurują tegoroczną edycję festiwalu koncertem „Na dwoje skrzypiec” podczas którego w roli solistek wystąpią skrzypaczki na co dzień związane z Płocką Orkiestrą Symfoniczną – Ewelina Karna i Katarzyna Hermanowicz, którym towarzyszyć będzie Kwintet Smyczkowy Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Łukasza Hermanowicza. Podczas wydarzenia zabrzmią Adagio i Fuga c-moll KV 546 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Podwójny koncert skrzypcowy BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edwarda Griega.

Drugi festiwalowy koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19 w sali Art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tym razem „Od klasyki do rozrywki”. Po raz pierwszy w historii Letniego Festiwalu Muzycznego wystąpi kwartet akordeonowy.

Gdański Kwartet Akordeonowy to zespół złożony z artystów młodego pokolenia związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Członkowie zespołu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, występują jako soliści i kameraliści w wielu projektach muzycznych. Głównym celem powstania zespołu było zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć prezentacji możliwości czterech akordeonów. Repertuar zespołu to synteza muzycznych zainteresowań czworga akordeonistów. Zespół tworzą: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski, Wojciech Ulanowski.

W programie m.in. kompozycje Musorgskiego, Brahmsa, Dworzaka, Piazzolli, Montiego.

Trzeci koncert w ramach 26. Letniego Festiwalu Muzycznego, to wydarzenie pn. „Kwartety epok”, które odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 19 w Auli im. Kajetana Morykoniego w Płocku.

Tym razem na scenie zaprezentuje się Shoven Quartet w składzie: Wojciech Sojka (skrzypce), Olivia Bujnowicz (skrzypce), Wiktoria Błaszczak (altówka), Wojciech Bafeltowski (wiolonczela). Założony w 2019 roku jeden z najbardziej obiecujących młodych kwartetów smyczkowych w Polsce. Od początku działalności artystycznej miał okazję rozwijać się i współpracować z wybitnymi muzykami, takimi jak: Marcin Markowicz, Marcin Masecki, Konstantin Heidrich, Volodia Mykytka, Daniel Stabrawa, Andriy Viytovych, Sebastian Aleksandrowicz, Łukasz Chrzęszczyk.

Shoven Quartet otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach m.in.: IV nagroda oraz dwie nagrody koncertowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2023), I nagroda na Beethoven International Music Competition (2023), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera (2021).

Zespół został również laureatem konkursu na rezydencję zespołu kameralnego w ramach V Edycji Festiwalu Szczecin Classic (2023).

W ciągu pięciu lat swojej działalności Shoven Quartet gościł na prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: Festiwal Księżnej Daisy (2024), Festiwal Wieczory w Arsenale (2024), Festiwal „Strefa Ciszy” (2023), Festiwal „Trzy-Czte-Ry” (2023), Festiwal „Tych Mniej Znanych”(2022).

Zespół wykonuje zarówno utwory muzyki dawnej, klasycznej, romantycznej, jak i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów polskich.

Podczas wieczoru zabrzmią takie kompozycje jak Kwartet smyczkowy C-dur „Cesarski” op. 76 nr 3 Josepha Haydna, Kwartet smyczkowy nr 13 a-moll „Rosamunde” Franza Schuberta oraz Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 Claude Debussy’ego.

Ostatni koncert 26. edycji Letniego Festiwalu Muzycznego, to wydarzenie pn. „Poezja i muzyka”, które odbędzie się 1 września o godzinie 19 w Kościele pw. św. Bartłomieja „Fara”.

Tym razem zaprezentuje się przed Państwem Płocka Orkiestra Symfoniczna w pełnym składzie, którą od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi maestro Tomasz Tokarczyk.

Wraz z płockimi symfonikami wystąpi także Mariusz Godlewski – baryton. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Był stypendystą wrocławskiego Samorządu w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych Utalentowanych Wrocławian oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Wiedniu w klasie prof. Leopolda Spitzera. W 2002 roku zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie partią Peleasa w operze Debussy’ego Peleas i Melizanda. Jest śpiewakiem goszczącym na wielu scenach operowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przygotowaniach do koncertu pod okiem Tomasza Tokarczyka weźmie udział Justyna Chmielek-Korbut w roli dyrygenta – rezydenta.

Justyna Chmielek-Korbut – dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog, tamburmajorka. Laureatka Programu Dyrygent – Rezydent Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: Orkiestra Symfoniczna Passionart, Filharmonia Krakowska, a w latach 2024 – 2025 Dyrygent – Rezydent w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Podczas wydarzenia zabrzmią Pieśni biblijne op. 99 Antonina Dvořáka oraz VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *