Płock

Kolejni sponsorzy wycofują się z finansowania PKOl

Orlen wstrzymał przelewy sponsorskie na rzecz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Powodem decyzji maja być – jak podaje Radio Zet – kontrowersje wokół działań zarządu PKOl i prezesa Radosława Piesiewicza.

Polski Komitet Olimpijski

Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl – przekazało tvn24.pl biuro prasowe Orlenu.

Jak podaje Radio Zet – PKN Orlen jest od 2017 roku sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej” i “oczekuje od PKOl szczegółowych informacji dotyczących wynagrodzeń zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wydatkowania środków na organizację udziału polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu oraz funkcjonowania Domu Polskiego, a także kosztów związanych z delegacją zarządu PKOl na igrzyskach.

ORLEN S.A. jest największym sponsorem polskiego ruchu olimpijskiego. Występując właśnie w tej roli, stanowczo nie zgadzamy się z wyrażonym przez Pana stanowiskiem, jakoby wyniki IO w Paryżu można było uznać za satysfakcjonujące, a negatywna atmosfera wokół zarządu PKOI była nieuzasadniona. Obserwujemy narastający kryzys zaufania do działaczy sportowych, w szczególności do Zarządu PKOI. To w równym stopniu skutek powszechnej oceny o braku transparentności działań PKOI, którym Pan kieruje, jak i konkretnych zarzutów formułowanych przez sportowców – miał napisać prezes Fąfara w piśmie do którego dotarło Radio Zet.

W piśmie możemy dalej przeczytać:

Jako prezes zarządu ORLEN S.A. muszę mieć pewność, że każda złotówka przeznaczana przez nas na sponsoring jest wydatkowana zgodnie z przeznaczeniem i w słusznym celu. Dziś, wobec publicznych kontrowersji i niejasności, wokół PKOI, takiej pewności nie mam.

Radio Zet wskazało, że “w 2023 roku Orlen wydał na sponsoring sportu, kultury i mediów 386 milionów złotych”.

Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOL, w tym również kwestie dalszego finasowania. Do czasu pozyskania wyczerpujących wyjaśnień, nie informujemy o szczegółach prowadzonych rozmów – przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe płockiego koncernu.

Umowę sponsorską ze skutkiem natychmiastowym PKOl wypowiedziało PKP Intercity.

Dodajmy, kontrolę na wniosek ministra sportu i turystyki w PKOl prowadzą stołeczny ratusz i Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o finanse PKOl-u, w tym wydatkowania przez tę organizację pieniędzy z budżetu państwa i spółek Skarbu Państwa oraz w zakresie prawidłowości podejmowania decyzji dotyczących wynagrodzeń członków zarządu PKOl-u, na czele z prezesem Radosławem Piesiewiczem.

W igrzyskach w Paryżu Polska zajęła 42. miejsce w klasyfikacji medalowej. Nasi sportowcy wrócili z jednym złotym, czterema srebrnymi i pięcioma brązowymi medalami. Był to najgorszy wynik medalowy od igrzysk w Melbourne w 1956 roku.

źródło: Radio Zet tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *