Żołnierze WOT obchodzą swoje święto. W tym roku w cieniu powodzi
Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, ale służą wszędzie tam, gdzie, są potrzebni – Terytorialsi obchodzą dziś swoje święto. W obliczu kryzysu powodziowego, gdy żołnierze pomagają mieszkańcom zalanych terenów, obchody ograniczono do minimum.
27 września jest szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym społeczności 6 Mazowieckiej Brygady OT. Tego dnia – w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – żołnierze formacji obchodzą swoje święto. Na południowo-zachodnim Mazowszu działa 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzą cztery bataliony: 61 blp w Książenicach, 62 blp w Radomiu, 63 blp w Nowym Mieście nad Pilicą oraz 64 blp w Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, szkolna, saperów, logistyczna i wsparcia.
W planach były obchody centralne oraz lokalne świętowanie w całej Polsce. Jednak ze względu na ogromne zaangażowanie żołnierzy WOT w działania w ramach wojskowej operacji Feniks, wiele uroczystości odwołano lub przesunięto ich termin.
W Radomiu tegoroczne obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego połączone ze świętem WOT będą miały symboliczny charakter. Rozpocznie je Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Następnie – pod pomnikiem Armii Krajowej – delegacja odda hołd i złoży kwiaty, by uczcić pamięć bohaterów walczących o wyzwolenie Polski w czasie II wojny światowej.
Wspólne tradycje, wspólne święto
Święto WOT połączone jest z rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego z uwagi na podobny charakter funkcjonowania i dziedziczone tradycje. PPP było tajną strukturą państwa polskiego, a zarazem największą tego rodzaju organizacją funkcjonującą na świecie w czasie II Wojny Światowej. Tworzyło konspiracyjną sieć, obejmującą całe terytorium okupowanych ziem polskich, której działania nie ograniczały się jedynie do walki zbrojnej z okupantami. Wśród zadań PPP było m.in. tajne nauczanie, planowanie powstania powszechnego oraz organizacja życia w okresie powojennym – w tym odbudowa kraju. Misja terytorialsów oparta jest o tożsame wartości.
Nie ma czasu na świętowanie, jest czas na działanie, na wypełnianie misji i motta, które nosimy na ramieniu: “Zawsze gotowi, zawsze blisko”. I to się dzieje – każdego dnia, w ciężkich warunkach pomagamy powodzianom – ludziom, którzy takiej pomocy od wojska potrzebują. Żołnierze usuwają skutki powodzi, wynoszą z piwnic zanieczyszczenia, usuwając rzeczy, które wpłynęły na posesje. Dla ludzi dotkniętych powodzią świat wygląda jak po wojnie. Wszystko co mieli wylądowało na chodnikach – ich meble, wyposażenie, marzenia. Żołnierze będą wspierać ich tak długo, jak będzie to konieczne – mówi pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze dostarczają też mieszkańcom wodę, żywności i artykuły pierwszej potrzeby. W pomoc na terenach objętych powodzią każdego dnia zaangażowanych jest ponad 200 terytorialsów 6MBOT. W szczytowym momencie było ich prawie pół tysiąca.
WOT działa od 7 lat i zdaje egzamin
Wojska Obrony Terytorialnej powstały 1 stycznia 2017 r. To najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje przede wszystkim w oparciu o żołnierzy ochotników. Zadaniem formacji w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT wspierać ma wojska operacyjne w strefie działań bezpośrednich. Od początku istnienia terytorialsi odpowiadają na każde wyzwanie: wspierali walkę z pandemią Covid-19, udzielali wsparcia administracji samorządowej przy w walce z kryzysem migracyjnym i pomagali uchodźcom po wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś nieustannie pełnią służbę na granicy z Białorusią, a ponadto angażują się w działalność społeczną, oddają krew, a przy tym cały czas się szkolą, doskonaląc umiejętności taktyczne, strzeleckie, techniczne i ratownicze na licznych kursach i ćwiczeniach.
W tym świątecznym dniu życzę zarówno moim żołnierzom, jak i sobie, żebyśmy nie zapomnieli, że jesteśmy Polakami. Chciałbym do końca życia moc mówić po polsku, myśleć po polsku i móc pomagać moim współobywatelom, którym ta pomoc jest potrzebna. Patrząc na żołnierzy Wojska Polskiego, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wiem, że te życzenia się spełnią – dodaje płk Witold Bubak.
Żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej może być każdy pełnoletni, niekarany obywatel Polski, którego stan zdrowia pozwala na pełnienie służby. Aby złożyć wniosek wystarczy udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się bezpośrednio z rekruterami WOT, którzy odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości. Numery telefonów do rekruterów działających w poszczególnych powiatów dostępne są pod adresem: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/