Gospodarka i społeczeństwo

Przedłuża życie – 29 września Międzynarodowy Dzień Kawy

Na światowym rynku kawa zajmuje drugie miejsce pod względem wartości surowców naturalnych. Laur pierwszeństwa należy do ropy naftowej. Za to w przemyśle spożywczym ziarna kawowca nie mają sobie równych. Kawa napędza produkcję światową – tylko w Polsce na czarny, pobudzający napój wydaje się 135 mln złotych rocznie.

Przez setki lat proces parzenia kawy trwał bardzo długo – nie wiedziano jeszcze, jak należy to robić poprawnie. W związku z tym pewien Włoch, Luigi Bezzera, postanowił w 1906 roku skonstruować pierwszy ekspres do kawy. Zaprezentował go na Międzynarodowych Targach w Mediolanie. Od tego czasu rynek kawowy wzbogacił się o nowe, praktyczne urządzenia. Ekspresy do kawy są dziś obecne w każdej restauracji, biurze i w wielu mieszkaniach.

Magiczna moc kawy tkwi w jej niesamowitym aromacie oraz w kofeinie, która pobudza układ krążenia oraz obniża napięcie mięśni. Zwolennicy kawy przyznają, że nic tak nie pobudza rano jak filiżanka dobrej „małej czarnej”. Napój ten poprawia koncentrację i uwagę oraz wprawia nas w dobry nastrój. W kawie znajduje się ponad 700 różnych olejków zapachowych, których aromat działa na nas mocniej niż sam smak.

Kawy nie powinno się pić wieczorem, bo może utrudniać zaśnięcie. Zatem uważam, że najlepszą porą jest pierwsza część dnia z uwagą, iż kawę powinno się wypijać po śniadaniu. Wtedy unikamy jej drażniącego działania na śluzówkę przewodu pokarmowego. Nie może też ona zastępować pełnowartościowego śniadania!

Bezpieczna ilość kawy to około trzech filiżanek dziennie. Prawie nie zawiera kalorii pod warunkiem, że nie wypijamy jej z tłustą śmietanką i dużą ilością cukru. W przeciwnym razie robi nam się mega bomba kaloryczna, która może dostarczyć nawet 500kcal.

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Jej picie jest częścią światowej kultury i wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. 

Oto kilka ciekawostek na temat kawy:

  • Efekt pobudzenia, który odczuwamy po wypiciu espresso, nie wynika z działania kofeiny, lecz z samego smaku kawy. Jest on tak intensywny, że zmusza nasze szare komórki zajmujące się interpretacją bodźców do bardziej wytężonej pracy. To zaś zwiększa przepływ krwi w mózgu.
  • Z badań naukowych wynika, że kawa jest bezpieczna dla osób z zaburzeniami rytmu serca. Dobrze wpływa też m.in. na wątrobę. Uczeni twierdzą, że picie kawy przedłuża życie. Dotyczy to też kawy bezkofeinowej.
  • Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety? Ponieważ kawa stymuluje i zwiększa aktywność ruchową okrężnicy. Dzieje się to już nawet kilka minut po pierwszym łyku.
  • Włosi chcą wpisania espresso na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ich zdaniem parzenie kawy to rytuał i sposób społeczności na wyrażenie siebie, z którego Włochy są znane na całym świecie.

Agnieszka Kisielewska Żuławnik
dietetyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *