Kolejne miasto w powiecie płockim? Ruszają konsultacje
Czy na terenie powiatu płockiego będzie kolejne miasto? Procedurę w tej sprawie rozpoczyna Bielsk. Jest uchwała Radnych, za chwilę rozpoczną się konsultacje w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Bielsk.
Stosowną uchwałę Radni Gminy Bielsk podjęli na październikowej sesji. Jednogłośnie zdecydowali, że rozpoczynają konsultacje by Bielsk stał się miastem. W uchwale czytamy:
(…) Rada Gminy Bielsk uchwala co następuje:
§ 1. Postanawia się przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami Gminy Bielsk w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Rady Ministrów o nadanie statusu miasta miejscowości Bielsk.
§ 2. Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną w dniach 12 – 30 listopada 2024r. w poszczególnych sołectwach, zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 3. Konsultacje przeprowadzone zostaną w formie ankiet, w tym ankiet internetowych.(…)
Ankiety będzie można wypełniać już od wtorku, 12 listopada. Będzie jedno pytanie – Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Bielsk? I trzy możliwe odpowiedzi – „TAK” – jestem za nadaniem statusu miasta miejscowości Bielsk, „NIE” – jestem przeciwny nadania statusu miasta miejscowości Bielsk oraz „WSTRZYMUJĘ SIĘ” – od podjęcia decyzji w przedmiotowej sprawie. Głosować można tylko na jedną z powyższych odpowiedzi, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce znajdującej się z lewej strony.
Co zmieniają prawa miejskie?
To przede wszystkim powrót do wielowiekowej tradycji i historii. Większa skłonność potencjalnych inwestorów do zainteresowania się terenami miejskimi, w miastach łatwiej jest także przeprowadzać proces odrolnienia działek, np. w celu zabudowania ich budownictwem indywidualnym lub przemysłowym. Miasto to również dostęp do środków z funduszy europejskich zarówno dla małych miast do 5 tys. mieszkańców jak i obszarów wiejskich. Większe możliwości w staraniu się o środki przewidziane na działania rewitalizacyjne. Rozwój pod względem urbanistycznym, zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Podniesienie atrakcyjności Bielska w oczach młodych ludzi, którzy chcieliby się tu osiedlić oraz zwiększenie dynamiki rozwoju Gminy.
Warto nadmienić, że w związku ze zmianami mieszkańcy nie ponoszą żadnych wydatków z tytułu uzyskania praw miejskich. Uzyskanie statusu miasta nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dowodu osobistego i innych dokumentów. Z przyczyny odzyskania praw miejskich nie wzrosną opłaty lokalne (przedszkole, podatki od nieruchomości, odpady). Reguluje to uchwała Rady Gminy, a nie status miejscowości, nie zmniejszy się także subwencja oświatowa, bez zmian pozostaną dodatki dla nauczycieli – o tym decyduje liczba mieszkańców, a nie status miejscowości. Bez zmian pozostaną również bezpośrednie dopłaty rolnicze – miejscowość nie musi być wsią, aby rolnik je otrzymał. Uzyskanie statusu miasta nie spowoduje zakazu hodowli zwierząt gospodarskich oraz upraw na gruntach ornych. Nie zmieni się kod pocztowy miejscowości, ani poszczególne adresy, nie nastąpi wzrost liczby etatów w administracji gminnej. Bez zmian pozostanie także liczba radnych.
Bielsk był już miastem
Pierwsze wzmianki o Bielsku pochodzą z X wieku. Do końca XVI w. Bielsk znany był pod nazwą Bielsko oraz Belszko. Historia Bielska bardzo ściśle wiązała się z działalnością zakonu benedyktynów z Mogilna. Bielsk znalazł się w dobrach klasztornych już w XI wieku wraz z targiem, karczmami i opłatą targową. Opactwo zachowało patronat nad kościołem aż do XIX wieku.
Na przestrzeni wieków Bielsk był obdarowywany licznymi przywilejami. Między innymi w roku 1537 król Zygmunt I nadał miejscowości Bielsk przywilej prawa magdeburskiego. Oznaczało to: jeden targ w tygodniu, 5 jarmarków, wagę, postrzygalnię, łaźnię i dochód z bractwa rzemieślników.
Z zapisu znajdującego się w Matricularum Regni Poloniae Summaria wynika, iż w roku 1501 król Aleksander Jagiellończyk zezwolił Mikołajowi z Dębska kupić jedno siedlisko z ogrodem w celu zbudowania szpitala w Bielsku. W 1524 roku król Zygmunt I nadał szpitalowi jedną włókę ziemi, zaś w roku 1525 wzbogacił się o włókę Gozdowską zakupioną i darowaną przez Andrzeja Niszczyckiego. W późniejszym czasie szpital został zamieniony na schronisko dla starców i kalek.
Oprócz rynku w Bielsku znajdował się sąd gminny, sklepy oraz wiatraki. W ciągu roku odbywało się 6 jarmarków i co dwa tygodnie targi środowe. W roku 1598 istniały trzy kościoły: Parafialny Kościół Św. Jana Chrzciciela, Kaplica Szpitalna Św. Ducha oraz Kościół Św. Anny.
Bielsk uzyskał lokację miejską w 1373, a w 1869 roku utracił prawa miejskie. Bielsk wielokrotnie niszczony był przez kataklizmy i burzliwe dzieje historii. Do przykrych wydarzeń historii Bielska można wymienić choćby dwukrotne zniszczenie go przez pożary (w 1537 roku oraz 1551 roku), czy też ruinę jaką pozostawiły po sobie wojska szwedzkie (1655 – 1657). Bielsk nawiedzony został także przez morową zarazę. Mieszkańcy Bielska przepełnieni strachem i bojaźnią, a jednocześnie chęcią ratowania swojego życia i życia rodzin opuścili swoje domostwa i okopali się w ziemiankach pod wioską Mokrskiem (dzisiejszy Mokrzk) – ślady tamtego bytowania mieszkańców Bielska pozostały aż do dnia dzisiejszego.
Bielsk spełnia wszystkie przesłanki, aby uzyskać status miasta, gdyż ma: wielowiekową historię, zwartą zabudowę typu miejskiego, ukształtowane centrum z rynkiem, brak zabudowy zagrodowej, infrastrukturę miejską: ulice, chodniki, wodociąg, kanalizację, sieć telefoniczną i internetową oraz instytucje miastotwórczych i ponadlokalnie rozwiniętą strefę usług publicznych (Urząd Gminy, jednostki organizacyjne gminy, kościół parafialny, szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, ośrodek zdrowia, dostęp do kultury, komunikację miejską), ale także usługi dla mieszkańców – sklepy, banki, usługi pocztowe, usługi fryzjersko- kosmetyczne, naprawy pojazdów samochodowych, są również duże zakłady pracy. Posiadanie statusu miasta odgrywa ważną rolę wizerunkową dla miejscowości z takim statusem.