Gospodarka i społeczeństwo

Z żoną do rozwodu, a z teściową do grobowej deski

Święta Bożego Narodzenia to czas prezentów, Kevina Samego w Domu, sałatki jarzynowej, ale przede wszystkim wspólnych spotkań z najbliższą rodziną. Część z osób dla dobra dzieci, a nawet tylko i wyłącznie z uwagi na dobre relacje, spędza ze sobą święta nawet po ustaniu małżeństwa. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, iż w takiej sytuacji przy wigilijnym stole w świetle polskiego porządku prawnego spędzamy święta z byłym małżonkiem oraz AKTUALNYMI teściami!

Wszystko spowodowane jest faktem, iż powinowactwo, które poprzez małżeństwo związało jednego z partnerów z rodzicami drugiego z nich wywołuje istotne konsekwencje prawne na wielu płaszczyznach: rodzinnej, cywilnej, podatkowej, a nawet karnej.

Jeszcze istotniejszą kwestią jest fakt, że zgodnie z polskim porządkiem prawnym ustanie małżeństwa nie powoduje ustania powinowactwa. Zatem ani rozwód, ani śmierć małżonka nie jest w stanie zerwać więzi prawnej łączącej nas z teściami. Tak więc, o ile, w dzisiejszych czasach wyjście ze związku małżeńskiego to niekiedy kwestia jednej rozprawy sądowej, o tyle relacja prawna z mamą i tatą byłej żony czy męża przetrwa każdy sztorm.

TEŚCIOWA PO ROZWODZIE TO SAME KORZYŚCI!

Po pierwsze, dobra teściowa może uchronić nas przed odpowiedzialnością karną! Posiada ona bowiem możliwości, które po rozwodzie nie przysługują już byłemu małżonkowi. Mowa o prawie do odmowy składania zeznań, które przysługuje najbliższym osobom dla oskarżonego, do których według art. 115 § 11 k.k. należą między innymi teściowie. O ile była żona lub mąż będzie musiała opowiedzieć na wszystkie pytania prokuratora i sędziego, o tyle teściowie mają prawo nie opowiadać im o tym co przeskrobaliśmy.

Po drugie, dobra teściowa może wręczyć nam nieopodatkowaną darowiznę. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż teściowie pozostają osobami najbliższymi w świetle prawa nawet po ustaniu małżeństwa, a co za tym idzie dalej należą do I grupy podatkowej. Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż wszelkie darowizny o czystej wartości nieprzekraczającej 36.120 zł, które zdecydują się nam przekazać, nie będą podlegały obowiązkowi podatkowemu. Dla porównania obowiązkowi podatkowemu będzie podlegała każda darowizna, którą otrzymamy od byłego małżonka przekraczająca czystą wartość 5.733 zł. Pozostawanie w I grupie podatkowej ma także zastosowanie w sytuacji, w której teściowie powołają nas w testamencie do dziedziczenia.

Co natomiast jeśli teściowa nie pała do nas miłością i ani myśli o darowaniu nam pieniędzy?

W takiej sytuacji korzyścią z pozostawania w stosunku powinowactwa pomimo ustania małżeństwa może być na przykład fakt, iż w niemalże każdym postępowaniu, będzie ona podlegała wyłączeniu z mocy prawa z rozpoznawania naszych spraw. Zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym, sprawy nie może bowiem prowadzić sędzia spowinowacony ze stroną. Podobnie sytuacja ma się w przypadku spraw załatwianych przed wszelkimi urzędami. Prawo administracyjne wyklucza możliwość załatwiania spraw czy prowadzenia postępowań przez urzędnika, wobec osób będących jego powinowatymi.

Jak więc widać niezwykle ważne i istotne jest dbanie o poprawne relacje ze swoimi teściami. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do małżeństwa jest to związek, który niezależnie od naszej woli zawieramy na całe życie.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć wszystkim czytelnikom, aby każda zawarta umowa była równie trwała, jak bożonarodzeniowa tradycja, a każde postanowienie – przyniosło spełnienie, jak wigilijne życzenia przy opłatku. Niech Nowy Rok będzie pełen sukcesów, korzystnych rozstrzygnięć i nowych perspektyw zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

adw. Magdalena Grzelak,
Kancelaria Adwokacka
Sienkiewicza 67 lok. 3, 09-402 Płock
Tel: 669-996-637

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *