Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.Płock

Rewolucja w Orlenie: Co zmieni Nowa Chemia?

Wiemy już, że Orlen podjął decyzję o zatrzymaniu inwestycji Olefiny III, a w to miejsce koncern planuje realizację projektu “Nowa Chemia”, który ma na celu racjonalizację koniecznych nakładów inwestycyjnych. Projekt ten ma być oparty na dotychczasowej infrastrukturze Olefin III oraz przejąć funkcję działającej już instalacji Olefin II do około 2030 roku. Czy była to najlepsza możliwa decyzja i jakie będą dalsze kroki realizacji projektu?

Opcji było kilka, przy czym kontynuacja projektu była nierealna od samego początku. Z drugiej strony całkowita likwidacja tego, co zostało już utworzone, pochłonęłaby kolejne miliardy złotych. Decyzja o przekształceniu projektu Olefiny III na Nową Chemię wydawała się, cytując prezesa Ireneusza Fąfarę „Najlepszą z najgorszych decyzji”. Nie spotkała się ona jednak z aprobatą inwestorów, akcje na giełdzie poszły w dół.

„To zrozumiałe, rynek poznał rzetelnie policzone koszty projektu Olefiny III i jego konsekwencje dla spółki. Dopiero teraz zobaczyliśmy, jaką pułapką dla Orlenu stała się ta inwestycja i z jakimi skutkami działań poprzedniego zarządu musimy się mierzyć.

W tę pułapkę wpadli też wykonawcy i partnerzy Orlenu, bo każdy tak duży i złożony projekt, który jest źle zdefiniowany, staje się wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych”. ~ mówi wiceprezes Orlenu, Marcin Zalewski.




Nowa Chemia ma pozwolić na zwiększenie produkcji etylenu o 15 proc.podnieść efektywność produkcji o ok. 30 proc. przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności. Nowy projekt ma również zwiększać udział wsadów pochodzących z recyklingu, inaczej niż w przypadku Olefin III, gdzie zakładano znaczny import wsadów z zewnątrz, opartych na produktach pochodzących z procesów przerobu ropy naftowej. Dzięki tej zmianie zakład będzie zbliżał się w kierunku zero emisyjności, co przełoży się na konkurencyjność na tle petrochemii z Chin czy węgierskiego MOLu.

„Dostosowanie projektu wymaga czasu, bo dotychczasowy nie uwzględniał tych “zielonych” aspektów produkcji. Dlatego przed nami kolejne miesiące prac nad dostosowaniem parametrów do wykorzystania nie tylko wsadu na bazie nafty, ale również tego z recyklingu.

Dodatkowo projekt Nowej Chemii zamyka się w obszarze naszych własnych możliwości produkcyjno-logistycznych, co oznacza, że nie musimy ściągać żadnych dodatkowych surowców, bazujemy wyłącznie na własnych wsadach, w tym nowym układzie także tych zielonych. To znów ogranicza koszty związane z budową logistyki”. ~ zaznacza wiceprezes


Co ważne, Orlen nie przewiduje istotnych zmian w kwestii kontraktów i współprac z kontrahentami, jednak zastąpienie Olefin II nową jednostką spowoduje zmiany poprzez uproszczenie i racjonalizację inwestycji.


„Nie będziemy rozbudowywać instalacji, które już posiadamy, zmieni się zakres infrastruktury pomocniczej, która będzie realizowana. To obniża nakłady, zmniejsza ryzyko i złożoność projektu oraz skraca cały harmonogram”. ~ mówi wiceprezes

Nowa Chemia ma powstać 6 lat później, niż zakładał projekt Olefiny III, dlatego w tej sprawie trwają rozmowy z partnerami handlowymi, m.in. z Synthosem, który jest odbiorcą produktów Orlenu.

„Synthos buduje w Płocku instalację butadienu. Od strony technologicznej jest to instalacja, którą każdy inwestor jest w stanie zakupić i wybudować. Zapewne jakieś przesłanki stały za taką, a nie inną decyzją i my dzisiaj mierzymy się z jej konsekwencjami.” ~ mówi wiceprezes

A co z robotnikami znajdującymi się w miasteczku Orlenu w Płocku, którzy mieli budować Olefiny III?


Jak zaznacza wiceprezes „Za działania na placu budowy odpowiadał wykonawca, czyli konsorcjum wspomnianych firm Hyundai i Technica. Skala zaangażowania ludzi na miejscu, po zakończonych pracach montażowych, na pewno będzie mniejsza, ale w związku z kontynuacją głównego kontraktu, nie zakładam tutaj istotnej zmiany. To nadal jest olbrzymia inwestycja.”

Finalnie projekt Nowa Chemia ma kosztować 34 mld zł, w którą wchodzą wcześniej poniesione koszty związane z budową Olefin III, czyli 13 mld wydanych środków i 8 mld już zakontraktowanych. Orlen będzie mógł przekazać więcej informacji dotyczących nakładu inwestycyjnego dla Nowej Chemii podczas prezentacji nowej strategii Orlenu, która odbędzie się w styczniu 2025 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *