Jak znaleźć równowagę w codziennym życiu? Badania dr Ewy Szumowskiej
Dr Ewa Szumowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięła na tapet naszą motywację, formowanie wiedzy i wielozadaniowość. W realizowanym projekcie sprawdza optymalną częstotliwość „przełączania” uwagi między poszczególnymi zadaniami, z którymi mierzymy się na co dzień. Chodzi zarówno o obowiązki zawodowe, te związane z życiem prywatnym jak i jednoczesne godzenie ich z naszymi potrzebami, zdrowiem i zainteresowaniami.
Zdaniem Dr. Szumowskiej za częste, ale i za rzadkie przełączanie się między zadaniami i celami może być szkodliwe dla jakości naszego działania. Gdy skupiamy swoją uwagę na jednym celu, włączyć się może u nas tzw. „myślenie tunelowe”, przez które skupiamy się tylko na jednym aspekcie zadania, ignorując potrzebę krytycznego myślenia i refleksji. Z drugiej strony, kiedy podejmujemy się wielu zadań naraz, nasza uwaga jest rozproszona oraz powoduje to, że jesteśmy przebodźcowani. Obie sytuacje mogą prowadzić do fizycznego i psychicznego przeciążenia, zaniedbywania naszych potrzeb oraz wypalenia zawodowego.
Jak temu zaradzić?
W przypadku, kiedy nasze zadanie nie wymaga podzielności uwagi, warto w trakcie jego realizowania zatrzymać się, by spróbować ocenić naszą pracę z perspektywy osoby trzeciej, podejść do niej bardziej krytycznie. Nie jest to łatwe, jednak zawsze możemy zapytać osobę zaufaną o zdanie, radę, aby mieć większą pewność, czy nie popełniamy gdzieś błędu.
Natomiast w wielozadaniowości rozwiązania szukać powinniśmy poza obowiązkami. Gdy nasza praca poleca na tym, że mamy jednocześnie wiele zadań do wykonania, warto przeznaczyć czas wolny na pasywny relaks, np. czytanie książki, spacer czy medytacja. Kiedy na co dzień nasz mózg jest przebodźcowany, znajdowanie mu kolejnych w postaci np. filmów akcji może nie być najlepszym pomysłem.
Źródło: naukawpolsce.pl