System kaucyjny w Polsce – kluczowe informacje i wyzwania
Za około dziewięć miesięcy w Polsce ma wejść w życie system kaucyjny. Będzie to wprowadzenie równoległego systemu zbiórki opakowań obok obecnego systemu segregacji na pięć frakcji. Jak Polacy oceniają te zmiany?
Braki w wiedzy o systemie kaucyjnym
Według badania przeprowadzonego na zlecenie RLG w listopadzie 2024 r. 75% Polaków słyszało o planowanym systemie kaucyjnym, jednak aż 71% przyznaje, że nie rozumie, jak ma on działać. Wiele osób mylnie uważa, że system obejmie wszystkie opakowania – faktycznie ma on dotyczyć tylko puszek, butelek plastikowych oraz wielorazowych szklanych. 41% badanych sądzi, że możliwe będzie zbieranie butelek przed startem systemu, aby później uzyskać kaucję, jednak specjalne oznaczenia na butelkach pojawią się dopiero wraz z wejściem w życie systemu kaucyjnego, więc wcześniej zebrane opakowania nieposiadającego tego znaku, nie będą mogły zostać zwrócone na nowych zasadach.
Tylko 44% respondentów wie, że do odzyskania kaucji nie będzie potrzebny dowód zakupu, podczas gdy 23% błędnie twierdzi, że paragon będzie wymagany.
Obawy i zmiana nawyków
77% badanych ma zwyczaj zgniatania butelek, jednak w systemie kaucyjnym będzie to niedopuszczalne – opakowanie musi mieć nienaruszoną etykietę. 36% Polaków deklaruje obawę o brak miejsca na przechowywanie butelek, a 32% sądzi, że będą zapominać zabierać je ze sobą z domu.
Nowe zasady rodzą także mity – 44% osób uważa, że opakowania przed zwrotem trzeba będzie myć, co byłoby niepotrzebnym marnowaniem wody, czyszczenie i tak odbywa się w zakładach przetwarzania. Warto jednak pamiętać o opróżnianiu butelek.
Pozytywne nastawienie społeczeństwa
Pomimo obaw, Polacy pozytywnie oceniają system kaucyjny – 96% uczestników pilotaży oceniło go dobrze, a 70% dokonało zwrotów więcej niż raz. Obecnie aż 86% osób deklaruje, że regularnie zwraca wielorazowe butelki szklane.
Eksperci podkreślają, że edukacja jest kluczowa dla sukcesu systemu. Konsumenci muszą być świadomi, jakie opakowania podlegają zwrotowi i jak prawidłowo je przygotować, aby uniknąć frustracji i rezygnacji z udziału w programie.