Gospodarka i społeczeństwo

Uproszczenie przepisów „ustawy Kamilka” – co zmieni nowelizacja

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka – aktu prawnego wprowadzonego w lutym 2024 roku, mającego na celu ochronę małoletnich przed zagrożeniami przestępczością na tle seksualnym. Proponowane zmiany, wpisane do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, mają uprościć procedury, wyeliminować zbędne komplikacje i jeszcze skuteczniej chronić dzieci.

Dlaczego nowelizacja jest potrzebna?

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, Od momentu wejścia w życie ustawy, czyli 15 lutego 2024 roku jej działanie w praktyce było monitorowane, przeprowadzano również rozmowy z organizacjami społecznymi oraz przedstawicielami innych resortów, zwłaszcza z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zidentyfikowano trudności i niejasności w stosowaniu przepisów. Zmiany przepisów mają być bardziej przejrzyste i mniej uciążliwe, co pozwoli skuteczniej realizować cel ustawy.

Projekt nowelizacji zakłada m.in.:

  1. Uproszczenie procedur dla rodziców i opiekunów
    • Rodzice uczniów wyjeżdżający jako opiekunowie na wycieczki szkolne będą mogli składać oświadczenie o niekaralności, zamiast dostarczać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK).
  2. Zniesienie opłat za zaświadczenia o niekaralności
    • Wolontariusze pracujący z dziećmi oraz studenci odbywający praktyki w szkołach nie będą musieli ponosić kosztów za uzyskanie zaświadczeń.
  3. Wykluczenie podwójnych weryfikacji
    • Placówki edukacyjne nie będą musiały ponownie sprawdzać niekaralności osoby, która już została zweryfikowana przez innego pracodawcę, np. klub sportowy.
  4. Wyjątki dla niektórych grup zawodowych i gości szkół
    • Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie będzie dotyczył m.in. policjantów, adwokatów, radców prawnych, sędziów oraz gości zaproszonych na zajęcia szkolne, pod warunkiem że będzie im towarzyszył nauczyciel.
  5. Dodanie definicji kluczowych pojęć
    • W ustawie znajdzie się słownik wyjaśniający terminy takie jak „organizator działalności”, „inna działalność” czy „działalność opiekuńcza”.

Przypomnijmy – „ustawa Kamilka” została uchwalona w odpowiedzi na tragiczną śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który zmarł wskutek brutalnego znęcania się przez ojczyma. Ustawa nakłada na placówki pracujące z dziećmi. Obowiązek stosowania standardów ochrony małoletnich. Każda zatrudniona osoba musi przedstawiać zaświadczenie o niekaralności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *