KulturaPłock

50 lat sztuki na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Jubileuszowa Gala – Święto sztuki i tradycji

12 stycznia 2025 roku Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zaprasza na uroczystą Galę Jubileuszową, która zwieńczy obchody jego 50-lecia. Wydarzenie odbędzie się w głównym gmachu teatru i zgromadzi artystów, widzów oraz zaproszonych gości, by wspólnie uczcić pięć dekad działalności artystycznej.

Szanowni Państwo,

Pięćdziesiąt lat, 387 premier. Przeszło trzy miliony widzów. Występy w kraju, za granicą. Festiwale. Nagrody. Uznanie. Sukcesy i nieuchronne klęski… Jak podsumować ten czas? To już historia. Historia tworzona przez nas, wspólnie z tymi, którzy są nieodłączną częścią Teatru – Widzami.

Co jest takiego w Teatrze, że budzi takie emocje? Co jest takiego, że wprowadzany za kulisy „cywil” cichnie oczarowany, oszołomiony, że z nabożeństwem ogląda dekoracje, rekwizyty, kostiumy… Teraz nieme, czekające, aż rozbłysną światła ramp. Co jest takiego w Teatrze, że tworzą go zwykli ludzie, którzy na scenę „wchodzą, wychodzą, są smutni, są śmieszni, czasem jacyś więksi niż w rzeczywistości” – jak pięknie napisał w „Dwóch teatrach” Jerzy Szaniawski.

Artyści… Ale są wśród nas i Ci „niewidzialni”, bez których nie istniałby Teatr.

Dziś, w ten jubileuszowy dzień, wspominam nie tylko tych, którzy przez pięćdziesiąt lat tworzyli płocki Teatr. Wracam do tych, już zapomnianych, XIX-wiecznych, bezimiennych, przyjeżdżających do starego Teatru artystów, tak często głodujących, tak często niedocenianych. Myślę o wszystkich. I o tych, którym talent i szczęście pozwoliły trzymać w ręce czaszkę Yoricka, i tych, których zły los skazał na wieczne noszenie halabardy.

Jedni i drudzy nieśli w sobie posłannictwo, choć często nie potrafili tego wyrazić słowami. Na frontonach teatrów budowanych w XIX wieku często widniał napis „Naród sobie”. I taka jest nasza rola – pielęgnowania i pomnażania naszego dziedzictwa narodowego. Naszego. Polskiego. Europejskiego. Światowego.

– Zygmunt Marek Mokrowiecki
Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Historia Teatru

30 marca 1974 r. zarządzeniem Prezydenta Miasta Płocka Henryka Rybaka i Naczelnika Powiatu w Płocku Stanisława Tytera zostaje powołany Teatr Dramatyczny w zbudowanym dla Petrochemii, wg projektu Tadeusza Zielińskiego i Stefana Putowskiego, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 stycznia 1975 r. uroczystą premierą Krakowiaków i Górali Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii, pierwszego dyrektora i współzałożyciela Teatru Jana Skotnickiego.

Pierwszą, nieoficjalną premierą był spektakl Romeo i Julia Williama Shakespeare’a (31 grudnia 1974 r.) w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

Rodzicami chrzestnymi Teatru Płockiego zostało dwoje wybitnych aktorów — Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki.

Początkowo nazwa teatru brzmiała: Teatr Płocki — Ośrodek Kultury i Sztuki.

W 1980 Teatrowi nadano imię Jerzego Szaniawskiego – dramaturga i pisarza, żyjącego w latach 1886-1970.

Od 1999 roku organem założycielskim Teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W latach 2006-2007 z inicjatywy Marszałka Adama Struzika ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego dokonano przebudowy i modernizacji Teatru według projektu architektów Jakuba Wujka i Adama Nawrota z Pracowni Architektonicznej Lipski i Wujek w Łodzi.

Po gruntownym remoncie i modernizacji w 2008 r. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego płocki Teatr posiada trzy sceny: Dużą mieszczącą 402 widzów, Kameralną dla 92 widzów, i Salę „Piekiełko” o powierzchni 114 m/2 dla 60 widzów, Salę baletową, garderoby dla aktorów, pracownie: krawieckie, modelatorsko-plastyczną, studio nagrań, pralnię, magazyny kostiumów i rekwizytów, magazyny dekoracji sztuk będących w bieżącym repertuarze, pomieszczenia gospodarcze i techniczne: serwerownie, węzeł elektryczny, węzeł cieplny oraz pomieszczenia administracyjne. Budynek jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych: windy, podjazdy, toalety, pętla indukcyjna na Dużej Scenie, przeszkolony personel obsługi widza. Poza gmachem Teatru znajdują się: stolarnia, magazyny na składowanie dekoracji dużych rekwizytów oraz materiałów do odzysku: metal, drewno.

Grupę odbiorców sztuki, prezentowanej na deskach płockiego Teatru, stanowią dorośli, dzieci i młodzież. W ostatnich latach znacznie poprawił się procentowy udział publiczności dorosłej tzw. niezorganizowanej (widz indywidualny). Płock będący do lat 60. XX wieku małym miastem trzydziestotysięcznym, po budowie zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych rozrósł się do studwudziestotysięcznej społeczności (przed wojną nazwany był miastem „róż i emerytów”). Obecnie trwa integracja kolejnego już pokolenia. W dziedzinie kultury służą temu, oprócz stałego repertuaru polskiej i światowej dramaturgii, także widowiska historyczne. Wystawiane przez Teatr historyczne spektakle plenerowe, oparte są na materiałach archiwalnych, pomagają zrozumieć historię miasta i regionu.

Jubileuszowa Gala rozpocznie się o godzinie 18:00.

Wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku objęte są Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.

Obchody Jubileuszu 50-lecia Teatru Dramatycznego zostały objęte Honorowym Komitetem

Adama Struzika

Marszałka Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mariusza Frankowskiego

Wojewody Mazowieckiego

Sylwestra Ziemkiewicza

Starosty Płockiego

Andrzeja Nowakowskiego

Prezydenta Miasta Płocka

Krzysztofa Szustera

Prezesa Związku Artystów Scen Polskich

Pawła Szkotaka

Prezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

Jarosława Waneckiego

Prezesa Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *