Kierowcy łamią sądowe zakazy – czy konieczne jest zaostrzenie przepisów?
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o kierowcach, którzy ignorując nałożony na nich sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wciąż siadają za kierownicę. W 2023 roku policja zatrzymała ponad 15 tysięcy osób łamiących tego rodzaju zakazy, a krajowy rekordzista miał na koncie aż 34 sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.
Zgodnie z sondażem IBRiS przeprowadzonym dla Radia ZET, prawie 70% Polaków uważa, że prawo w tej kwestii powinno zostać zaostrzone. Osoby z czasowym zakazem prowadzenia pojazdów, jeśli zostaną przyłapane na jego łamaniu, powinny tracić prawo jazdy permanentnie.
Respondentom zadano pytanie: „Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, przyłapani przez policję na jeździe za kierownicą, powinni dożywotnio tracić prawo jazdy?” Odpowiedzi kształtowały się następująco:
- Zdecydowanie się zgadzam: 53,3%
- Raczej się zgadzam: 16,4%
- Raczej się nie zgadzam: 8,3%
- Zdecydowanie się nie zgadzam: 17,4%
- Nie mam zdania: 4,6%
Jak wynika z powyższych danych, większość społeczeństwa popiera zaostrzenie przepisów, jednak niemal 30% ankietowanych nie jest do końca przekonanych do takiego rozwiązania.
Obecne przepisy wymagają przemyślenia i ewentualnej nowelizacji, by skuteczniej egzekwować zakazy. Należy zadać sobie pytanie: czy wprowadzenie dożywotniego zakazu faktycznie wpłynie na poprawę sytuacji, skoro już teraz kierowcy nie respektują obowiązujących przepisów?