Gospodarka i społeczeństwo

ZUS: jak przygotować się do wizyty w placówce, by złożyć wniosek o rentę wdowią

Wniosek o rentę wdowią można złożyć na dedykowanym formularzu ERWD. Jeżeli klient będzie potrzebował wsparcia, pracownicy ZUS pomogą mu wypełnić wniosek. Od 1 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 298,3 tys. wniosków o rentę wdowią.

Wnioski o rentę wdowią można złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE/eZUS, w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS albo przesłać pocztą.

Zanim klient złoży wniosek o rentę wdowią, powinien sprawdzić, czy ma prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.

Jeżeli ma prawo tylko do jednego świadczenia, najpierw powinien złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku. Renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń. Wnioskodawca sam wybiera wariant wypłaty (we wniosku): 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wniosek o rentę wdowią można złożyć również wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Chodzi na przykład o sytuację, gdy zainteresowana osoba pobiera własną emeryturę i ma złożony wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Przygotuj się do wizyty w ZUS

Pracownicy ZUS pomogą wypełnić wniosek o rentę wdowią. W trakcie wizyty w placówce zapytają m.in. o: PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także o wspólność małżeńską, czyli o to, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe.

Na wizytę w placówce ZUS wnioskodawca powinien wziąć ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, może też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi tożsamość i sprawdzi dane adresowe. Należy też podać numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie. Co ważne, jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, to można pozostać przy tym sposobie lub zmienić sposób wypłaty świadczeń na rachunek bankowy.

Jeżeli klient ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o rentę wdowią.

Sprawdź na zus.pl, jeśli masz wątpliwości

Jeśli wnioskodawca ma wątpliwości, czy spełnia łącznie wszystkie warunki niezbędne do otrzymania renty wdowiej może skorzystać ze specjalnej ankiety. Jest ona dostępna na stronie internetowej ZUS. Po wypełnieniu ankiety można też skorzystać z kalkulatora do obliczenia szacunkowej wysokości renty wdowiej.

Jeśli dana osoba zdecyduje się złożyć wniosek o rentę wdowią elektronicznie, a nie ma jeszcze konta na portalu PUE/eZUS, pracownik pomoże jej takie konto założyć. Wystarczy skontaktować się z ZUS. Nie trzeba tego robić osobiście. Można skorzystać na przykład z e-wizyty lub zadzwonić na infolinię – 22 560 16 00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *