Gospodarka i społeczeństwo

Powstała Polska Grupa Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny

W WIM-PIB zawarte zostało porozumienie pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym (WIM) i sześcioma wiodącymi ośrodkami medycznymi i akademickimi, w tym Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Spotkanie rozpoczął gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak Dyrektor WIM-PIB, który w swoim wystąpieniu odwołał się do początków technologii robotowej, czyli wojska. Ideą powstania robotów medycznych była bowiem konieczność operowania przez lekarzy na odległość. Dziś posiadaniem robota medycznego może pochwalić się wiele szpitali, ale o rozwoju technologii robotowej myślą nieliczni. Ponadto należy zadbać o przepisy tak, by prawo nadążało za technologią i możliwościami z niej płynącymi.

Zawiązujemy konsorcjum poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi technologiami, jakie stoją za chirurgią robotową – mówił gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Jak podał w swoim wystąpieniu dyrektor WIM, dziś w Polsce wykorzystywanych jest ponad 60 robotów chirurgicznych. Z jednej strony, zauważył gen. Gielerak, poprawia to dostępność dla pacjentów do tej technologii zabiegowej, ale jednocześnie powoduje wyzwania związane z tym, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę.

Naszym celem jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – zaznaczył dyrektor WIM.

Zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej.

Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce – wyliczał gen. Gielerak.

Dyrektor WIM mówił także o koniecznych zmianach w prawie. Jak przypomniał chirurgia robotyczna powstała w armii po to, żeby w przyszłości móc operować pacjentów na odległość.

Dziś technologia to umożliwia, ale nie mamy prawa zezwalającego na takie zabiegi, dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach – tłumaczył generał.

Zaznaczył także, że prace konsorcjum pozytywnie wpłyną na rozwój technologii robotycznej w medycynie co przyniesie korzyści dla pacjentów.

Prof. Karol Rawicz-Pruszyński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprezentował historię konsorcjum i zagadnienia jakimi będzie się ono zajmować, a także podkreślił konieczność utworzenie Krajowego Rejestru operacji robotowych, z czym zgodni są wszyscy eksperci.

Gościem spotkania była Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska:

Wszystkim nam zależy na tym, aby pacjenci byli odpowiednio traktowani, ale też korzystali z nowoczesnych technologii. Życzę Państwu aby wszystkie ambitne postanowienia konsorcjum weszły w życie.

Uniwersytet Warszawski dołoży wszelkich starań aby być ważną częścią tego konsorcjum ze swoją fizyką, chemią, biologią, sztuczną inteligencją i wydziałem medycznym. Chciałbym podziękować Minister Mrówczyńskiej, która od samego początku wspiera naszą współpracę, co jest wyjątkowo ważne dla nas jako sygnał płynący od organu nadzorującego. – powiedział prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację.

W ramach podpisanego dokumentu, Strony zobowiązują się do realizacji szeregu wspólnych działań, w tym utworzenia “Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny”. Celem współpracy jest stworzenie Rejestru Procedur Robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie.

Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Strony zaplanowały również opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.

Podpisanie porozumienia stanowi kolejny krok w kierunku intensyfikacji współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w medycynie, z naciskiem na integrację nowoczesnych technologii z praktyką kliniczną, szczególnie w kontekście potrzeb Sił Zbrojnych.

WIM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *