Gospodarka i społeczeństwoPłock

Po co nam Centrum Integracji Cudzoziemców w Płocku?

Płock będzie jednym z wielu miast gdzie powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Po co nam takie miejsce?

CIC powstaną w ramach projektu, który Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej będzie realizować ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) w latach 2025–2029. Centra mają być utworzone w ramach długofalowej koncepcji, pozwalającej zminimalizować ewentualne złe zjawiska, które mogłyby się pojawić, gdyby będący u nas cudzoziemcy nie byli włączani w życie społeczne. A przecież pilotażowe projekty prowadzone np. w Wielkopolsce pozwoliły kilka lat temu utworzyć takie miejsca, nie budząc wówczas żadnych kontrowersji. Do obecnego projektu w wielu województwach przystąpiła również Caritas, prowadząca już w Polsce 28 takich centrów. One cały czas działają i nie zamieniły się w ośrodki pobytu – tłumaczą w MCPS

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej będzie realizowało projekt „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”. W ramach unijnego programu Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) na lata 2021–2027. Nabór na te projekty ogłosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort zakłada powstanie w całej Polsce miejsc informacyjno-usługowych, które wspomogą integrację cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Polski.

Wniosek MCPS jest już po etapie oceny, jest uzupełniany i oczekuje na podpisanie umowy na finansowanie. Kwota, jaka została przyznana Mazowszu przez MSWiA na realizację projektu do czerwca 2029 r. wynosi 105 mln zł. Uruchomienie centrów zaplanowane jest na I kwartał 2025 r., a na temat ich lokalizacji prowadzone są rozmowy wstępne (w Płocku będzie się mieściło ono w lokalu przy ul. Tumskiej 5, ostatnio był w tym miejscu sklep).

CIC – co to?
Centra Integracji Cudzoziemców będą to punkty informacyjno-usługowe zlokalizowane w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Mają działać wg koncepcji „one-stop-shop”, tak, aby osoby korzystające z CIC mogły w jednym miejscu otrzymać informacje zarówno w sprawach urzędowych, jak i o wszystkich usługach, z których będą mogli skorzystać.

Centra Integracji Cudzoziemców będą tworzone przez MCPS w partnerstwie z wojewodą mazowieckim i z wyłonionym w otwartym naborze Konsorcjum organizacji pozarządowych (Fundacja Ocalenie, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Ukraiński Dom, Fundacja dla Wolności).

W kompetencjach pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będzie (zgodnie z ich obecnymi zadaniami) informowanie cudzoziemców lub ich pełnomocników o zasadach i procedurach legalizacji pobytu, statusie wniosków o legalizację pobytu oraz wsparcie w złożeniu wniosku oraz jego uzupełnień.

Osoby zgłaszające się do CIC będą mogły poza tym liczyć np. na kursy języka polskiego, kursy adaptacyjno-orientacyjne (czyli poznawanie historii Polski i jej kultury, ale też poznawanie realiów administracyjnych, żeby wiedzieć, na jaką pomoc można liczyć w jakich urzędach). Centra będą też oferować wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych. Przewidziane jest także wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych oraz prowadzenie działań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej i przeciwdziałanie handlowi ludźmi.

źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Samorządu Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *