Kultura

Piosenka dobra na wszystko

W piątkowy wieczór, 25 kwietnia o godzinie 19.00 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert „Piosenka dobra na wszystko”. To wydarzenie będzie doskonałą okazją do przedstawienia publiczności pięknych kompozycji, które powstawały w latach 50., 60. i 70. -tych w nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach, które zaśpiewa Olga Bończyk.

Olga Bończyk urodziła się we Wrocławiu. Na tamtejszej Akademii Muzycznej ukończyła wydział wokalno-aktorski. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band, który w tamtych latach był jednym z najbardziej liczących się zespołów gospelowych w Polsce. Jednak to w Warszawie artystka zbudowała swoją pozycję i markę artystyczną. Publiczność telewizyjna pamięta ją z bardzo intrygującej roli doktor Edyty granej w serialu „Na dobre i na złe” oraz licznych programów telewizyjnych. W 2020 roku dołączyła do zespołu aktorskiego w serialu „Barwy Szczęścia”. Zagościła także na dłużej w serialu „Leśniczówka”, gdzie można ją oglądać, w zabawnej odsłonie, w roli Adelajdy. Artystka występuje w wielu spektaklach wystawianych na deskach teatralnych m.in. „Za rok o tej samej porze”, „O co biega?”, „Abonament na szczęście” czy „Atrakcyjna wdowa”. W lutym 2021 na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej odbyła się premiera spektaklu “Kwartet”, w którym zagrała diwę operową. Aktorstwo to jednak nie jedyna pasja zawodowa artystki. Od wielu lat w towarzystwie najlepszych polskich muzyków jazzowych, m.in. Krzysztofa Herdzina, Jacka Piskorza, Andrzeja Święsa, Krzysztofa Szmańdy czy Jana Zeylanda, koncertuje z recitalami, które cieszą się wielkim uznaniem słuchaczy. Pierwszym solowym albumem artystki była płyta „Piosenki z klasą” (2005). Dużym sukcesem okazała się płyta Olgi Bończyk z piosenkami Kaliny Jędrusik, pt. „Listy z daleka” nagrana z Polską Orkiestrą Radiową (2011) oraz świąteczna piosenka, pt. „Swingująca zima” (2012). W 2013 roku artystka wydała kolejny autorski album „Piąta Rano”, którego producentem muzycznym był Krzysztof Herdzin. Utwór z tego krążka, zatytułowany „Nie zatrzymuj się” (sł. Olga Bończyk, muz. Witold Cisło) brał udział w konkursie „Super Premiery” 50. KFPP w Opolu. W 2014 roku artystka rozpoczęła współpracę z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską i Zbigniewem Wodeckim. Wspólne świąteczne koncerty zaowocowały niezwykle ujmującym albumem pt. „Oni kolędują”. W 2016/2017 roku Olga Bończyk świętowała 30-lecie pracy zawodowej i z tej okazji zagrała z udziałem przyjaciół koncerty jubileuszowe w całej Polsce. Artystka ukończyła prace nad albumem „Ślady miłości”. Pięć singli: „Więcej niż kochanek”, „Czuła przystań”, „Życie taka gra”, „Za miłość Twą dziękuję Ci” i „Ślad miłości” są przedsmakiem płyty, która ukazała się na wiosnę 2021 roku.

U boku Olgi Bończyk wystąpi Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Tomasza Szymusia, kompozytora, aranżera i pedagoga, znanego m.in. z prowadzenia orkiestr festiwalowych, „Tańca z gwiazdami” oraz własnego, cenionego zespołu.

Tomasz Szymuś jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji. Prowadzi własny zespół – “Tomasz Szymuś Orkiestra”, złożony z czołowych polskich muzyków sesyjnych, z którym stale koncertuje i nagrywa. Znany jest także ze współpracy z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej. Zaaranżował i poprowadził koncert z okazji 20-lecia pracy artystycznej Edyty Górniak. Pod jego batutą odbył się jubileusz 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie. Wśród wielu artystów polskiej estrady współpracujących z Tomaszem Szymusiem są m. in. Aleksandra Kurzak, Justyna Steczkowska, Jacek Wójcicki, Sistars, Polucjanci, Golec uOrkiestra. Jako dyrygent i aranżer, od wielu lat przygotowuje oprawy muzyczne prestiżowych festiwali oraz imprez muzycznych i kulturalnych, m.in.: Top Trendy, Sopot Festiwal, czy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Tomasz Szymuś współpracuje także z warszawskim Teatrem Muzycznym ROMA w spektaklach: “Piotruś Pan”, “Miss Saigon”, “Koty”, “Grease”, “Taniec Wampirów”. Znaczną część jego dorobku zajmuje praca w telewizyjnych programach muzycznych: aranżował i dyrygował swoją orkiestrą w programie “Taniec z Gwiazdami”, był kierownikiem muzycznym programu muzycznego X-Factor, pracował także przy produkcji programów innych muzycznych: Mam talent, Must be the music, Szansa na sukces, Tata Show, Idol, Dubidu, OPPA, Malwy, Budzik, Od przedszkola do Opola. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt CD, nagranych ze swoją orkiestrą oraz z wybitnymi artystami polskiej estrady jako producent muzyczny, dyrygent, aranżer, kompozytor i wykonawca (instrumenty klawiszowe).

Oldze Bończyk oraz Płockiej Orkiestrze Symfonicznej pod dyrekcją Tomasza Szymusia towarzyszyć będzie sekcja instrumentalna w składzie: Piotr Wrombel (fortepian, aranżacje orkiestrowe), Bartek Szetela (kontrabas) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja).

Podczas wieczoru zabrzmią piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Wojciecha Młynarskiego, Reny Rolskiej, Marii Koterbskiej, czy Skaldów. Nowe, piękne aranżacje w oprawie symfonicznej przygotował Piotr Wrombel, pianista i aranżer, który dziś zaliczany jest do czołówki najlepszych muzyków w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *