Powiat PłockiSportSPR Wisła PłockWisła Płock

„Aktywna droga do mistrzostwa” Powiatu Płockiego i SPR Wisła Płock

„Aktywna droga do mistrzostwa” to nowy projekt, który będzie realizowany przez SPR Wisłę Płock we współpracy z Powiatem Płockim. Jak zapowiadają prezes Zarządu SPR Wisła Płock S.A. Artur Stanowski, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz wicestarosta Waldemar Zawadzki, jest to nowatorskie przedsięwzięcie w skali ogólnopolskiej, odpowiadające na potrzeby naszych czasów. W Orlen Arenie podpisano właśnie umowę współpracy.

Dzisiaj spotkaliśmy się po to, aby uruchomić kolejny krok tej ważnej współpracy. Uruchamiamy nowy program, który będzie spójny z Powiatową Akademią Piłki Ręcznej i jest to program „Droga do mistrzostwa”. Program Innowacyjny, ja uważam, że w skali kraju. Dotyczy on badania preferencji, predyspozycji, młodych mieszkańców powiatu płockiego do uprawiania różnych dyscyplin sportowych czy do jakiegokolwiek sportu. W ramach tego pilotażowego programu, w najbliższym czasie setka dzieci z terenu Powiatu Płockiego będzie mogła skorzystać właśnie z takiego kompleksowego badania, a tak naprawdę pójdzie to szerzej, bo sześciuset uczniów w wieku 12-15 lat też zostaną objęci takim programem. W ramach tego programu będziemy mogli zdiagnozować właśnie uzdolnienia młodych mieszkańców, predyspozycje, określić plany treningowe czy plany żywienia. Jest to bardzo ważne pod kątem uprawiania sportu, aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia czy odpowiedniego odżywiania się. Wiemy doskonale, że jest to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych. – zaznacza Starosta Płocki, Sylwester Ziemkieiwcz


Decyzja o wejściu w życie programu zapadła bardzo szybko, a sam pomysł został przyjęty przez samorząd z entuzjazmem.

Jest to projekt profilaktyki, przeciwdziałaniu wśród młodzieży otyłości czy ich wejściu w świat wirtualny. Chcemy pokazać, że sport jest alternatywą i jest lekarstwem na te zagrożenia, które czekają na nasze dzieci, a dodatkowo we współpracy z kliniką „Rehasport”, która kilka lat temu opracowała specjalny projekt badawczy, na podstawie którego fizjoterapeuci będą mogli przeprowadzać badania, na wspomnianej wybranej setce dzieci w wieku 12-15, zarówno dziewczynkach, jak i chłopcach. Badania te będą w stanie wykazać, w skali od 0 do 100 procent, jakie predyspozycje sportowe ma dane dziecko. Wszystko to we współpracy z rodzicami tych dzieci, które będą mogły współdecydować o tym, jakie np. dyscypliny sporu obrać w przypadku poszczególnych dzieci, oczywiście jeśli samo dziecko też będzie tym zainteresowane. – mówił Artur Stanowski, Prezes Zarządu SPR Wisła Płock S.A.

Badania będą pierwszym etapem projektu, kolejne etapy będą mogły wyłonić osoby z największymi predyspozycjami fizycznymi oraz mentalnymi do sportu.

Tak wybraną, powiedzmy dziesiątkę będziemy mogli prowadzić przez kolejne lata. Zakładamy, że będzie to wyglądało w taki sposób, że nauczyciel WF-u, który ma takie osoby w swojej klasie, otrzyma od trenerów, trenerów motorycznych, fizjoterapeutów zakres pracy z takim młodym sportowcem, jak ma przez kolejne miesiące go prowadzić, za co będzie wynagradzany. My po roku, czy 6 miesiącach sprawdzamy, jakie są efekty tej pracy. Jeśli będzie potrzeba, przygotujemy dla tych dzieci program żywieniowy, a nawet wsparcie finansowe, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby mogli się oni rozwijać w sporcie profesjonalnym. Podobnie ze wsparciej w nauce. Dzisiaj rodzice mają dylemat, czy dziecko ma się angażować w sport, kosztem nauki, dzieci nieraz chcą, ale jest to obciążenie tak duże, że potrzeba np. korepetycji. Ten program też zakłada taką pomoc. – dodał Artur Stanowski

Na ten moment w planach jest, aby program objął przede wszystkim gminy, na terenie których do tej pory odbywały się zajęcia w ramach Powiatowej Akademii Piłki Ręcznej, a są to: Radzanowo, Bielsk, Bodzanów, Wyszogród oraz Słupno. Do tego grona niedawno dołączyła również Gmina Łąck.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *