Paliwa tanieją, żywność wciąż drożeje. GUS publikuje oficjalne dane
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. W marcu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9 proc. rok do roku. W porównaniu z lutym, inflacja wyniosła 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, pozostaje na tym samym poziomie co w lutym, kiedy również wynosił 4,9 proc. Dla porównania, w styczniu inflacja sięgała 5,3 proc. GUS potwierdził wcześniejsze szacunki dotyczące inflacji za marzec. Ceny towarów wzrosły o 4,4 proc. rdr, natomiast usługi podrożały o 6,4 proc. Dla porównania, w lutym wzrost cen towarów wynosił 4,3 proc., a usług – 6,6 proc.
Eksperci prognozują, że w kwietniu inflacja może spaść do poziomu około 4,3 proc. Choć ceny żywności mogą być podbijane przez przedświąteczne zakupy wielkanocne, to wzrost w ujęciu miesięcznym prawdopodobnie będzie niższy niż w kwietniu ubiegłego roku, kiedy to przywrócono VAT na żywność. Dodatkowym czynnikiem hamującym wzrost cen pozostają spadki cen ropy naftowej, co może przełożyć się na dalsze obniżki cen paliw na stacjach.
Zgodnie z prognozami, kolejny wyraźny spadek inflacji może nastąpić w lipcu, kiedy CPI może spaść nawet w okolice 3 proc. rdr. W IV kwartale roku nie przewiduje się wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych. Rząd planuje opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych taryf energetycznych, co sprzyja utrzymaniu niższego poziomu inflacji.
Prognozy zakładają, że pod koniec 2025 roku główny wskaźnik inflacji może spaść poniżej 3 proc. rdr. Taka tendencja inflacyjna może otworzyć przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej. Niewykluczone, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych już w maju – nawet o 50 punktów bazowych.

Źródła: Donald.pl/ RMF24.pl/ Główny Urząd Statystyczny/ X.com – @GUS_STAT