“Robin Hood z Polski” nowym papieżem?
Sprzedał biurko, był jałmużnikiem papieskim. Czy “Robin Hood z Polski” będzie nowym papieżem? Zdecydują o tym kardynałowie na konklawe, które zaplanowano na początek maja.

Po śmierci Franciszka, Kościół czeka na nowego papieża. Konklawe w Rzymie, na które już wkrótce przybędą kardynałowie z całego świata, ma rozpocząć się na początku maja. Kogo wybiorą? Największym faworytem zdaje się być kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, nazywany „dyskretnym dyplomatą”. W gronie poważnych kandydatów jest też Polak – kard. Konrad Krajewski.
O „Robin Hoodzie z Polski” mówi się, że jest „ulepiony z tej samej gliny” co zmarły Franciszek, którego pontyfikat zapisał się w historii Kościoła jako orędownik ubogich i reformator. Jeśli kardynałowie będą za kontynuacją tej linii duże szanse na zostanie następcą Franciszka ma …Polak, kardynał Konrad Krajewski.
Kardynał Krajewski, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, ma – zdaniem bukmacherów i ekspertów – spore szanse, by zostać nową głową Kościoła. To jedna z najbardziej barwnych postaci wśród kardynałów-elektorów. Jako papieski jałmużnik (funkcję tę pełni od 2013 roku) zasłynął odważnymi działaniami na rzecz ubogich, bezdomnych i wykluczonych. Choć jego metody często budzą kontrowersje, dzięki bezkompromisowemu podejściu do pomocy zjednał sobie sympatię wielu katolików na całym świecie.
Urodzony w 1963 roku w Łodzi, Krajewski przyjął święcenia kapłańskie jako 25-latek. Jego edukacja teologiczna obejmowała studia na KUL oraz na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z liturgiki. Szybko trafił do Watykanu, gdzie od 1998 roku pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. W 2013 roku papież Franciszek mianował go Jałmużnikiem Apostolskim, a pięć lat później uczynił też kardynałem.
Krajewski jest uważany za jednego z najbliższych współpracowników papieża. Franciszek już na początku jego posługi jako jałmużnika powiedział mu: „Biurko możesz sprzedać. Nie będziesz za nim siedział. Ja potrzebuję jałmużnika, który pójdzie do ludzi. Masz nie siedzieć i czekać na biednych, ale sam ich szukać.” W swoim codziennym życiu kardynał realizuje to zadanie dosłownie – znany jest z tego, że własnym fiatem objeżdża Rzym, rozwożąc jedzenie i wsparcie potrzebującym.
Niezależnie od wyniku przyszłego konklawe, Konrad Krajewski już teraz jest symbolem Kościoła otwartego, miłosiernego i gotowego do podejmowania ryzyka dla dobra drugiego człowieka. Ale wybór nowego papieża to nie tylko kwestia sympatii – decydować będą też polityczne i doktrynalne podziały wśród purpuratów. Kto ma największe szanse?
kard. Pietro Parolin (Włochy, 70 lat) Od 2013 roku pełni funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Był kluczowym doradcą i najbliższym przyjacielem papieża Franciszka. Jego doświadczenie dyplomatyczne obejmuje m.in. służbę w Nigerii i Meksyku oraz negocjacje dotyczące relacji z Chinami. Parolin jest postrzegany jako pragmatyczny i skuteczny mediator, co może być atutem w kierowaniu Kościołem w złożonym świecie współczesnej polityki międzynarodowej.

kard. Matteo Maria Zuppi (Włochy, 69 lat) Arcybiskup Bolonii od 2015 roku, znany ze swojego zaangażowania w dialog międzyreligijny oraz działania na rzecz pokoju. Jako członek Wspólnoty Sant’Egidio uczestniczył w negocjacjach pokojowych w Mozambiku. Jego duszpasterskie podejście i bliskość z wiernymi sprawiają, że jest postrzegany jako potencjalny kontynuator reform papieża Franciszka.

kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny, 67 lat) Pochodzący z Filipin, od 2019 roku pełni funkcję prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Jego charyzmatyczna osobowość i głębokie zaangażowanie w sprawy społeczne przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Tagle jest również przewodniczącym Caritas Internationalis, co podkreśla jego oddanie sprawom ubogich i marginalizowanych.

kard. Jean-Claude Hollerich (Luksemburg, 66 lat) Arcybiskup Luksemburga i przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Jako jezuita z doświadczeniem misyjnym w Japonii, jest orędownikiem dialogu międzykulturowego i reform w Kościele. Jego otwartość na dyskusję w kwestiach społecznych i moralnych może przyciągać zarówno zwolenników, jak i krytyków.

kard. Peter Erdo (Węgry, 73 lata) Kardynał Péter Erdő to węgierski duchowny katolicki, urodzony w 1952 roku w Budapeszcie, obecnie pełniący funkcję arcybiskupa Esztergom-Budapeszt oraz prymasa Węgier. Jest profesorem prawa kanonicznego i był rektorem Uniwersytetu Katolickiego Pétera Pázmánya. Erdő przewodniczył Radzie Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w latach 2006-2016. Znany jest z konserwatywnych poglądów, szczególnie w kwestiach migracji i tradycyjnych wartości rodzinnych. Wśród kardynałów-elektorów postrzegany jest jako potencjalny kandydat na papieża, który mógłby skierować Kościół ku bardziej tradycyjnym naukom.

kard. Peter Turkson (Ghana, 76 lat) Pochodzący z Ghany, pełnił funkcję prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jest znany z zaangażowania w kwestie społeczne, ekologiczne i ekonomiczne, zgodnie z nauczaniem encykliki “Laudato si'”. Jego afrykańskie pochodzenie i globalna perspektywa mogą wnieść nową dynamikę do kierowania Kościołem.

źródło: tvp info