Gospodarka i społeczeństwoKultura

Majówka Pełna Historii, czyli jedyna okazja, aby zobaczyć na żywo Konstytucję 3 maja 1791 r.

3 maja to dla historii Polski i dla Polaków bezsprzecznie jedna z najważniejszych dat. W 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji, instytucja Archiwa Polskie zaprasza do Warszawy, aby móc na własne oczy zobaczyć oryginalny dokument z 1791 roku. Manuskrypt wystawiony będzie do obejrzenia dla wszystkich 3-go maja 2025 r. w Pałacu Raczyńskich (Archiwum Głównym Akt Dawnych) przy ul. Długiej 7 w Warszawie w godz. 12.00-16.00.

Pokaz Konstytucji 3 Maja to niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z żywym dowodem naszej narodowej tożsamości. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców Warszawy, do osobistego doświadczenia tej historii. Oryginał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych od wieków, jest nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim symbolem niezłomnego ducha narodu. Jesteśmy dumni, że możemy go Państwu zaprezentować — informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Archiwum Główne Akt Dawnych, gdzie odbędzie się wystawa połączona z Dniami Otwartymi, zapowiada, że poza jedynymi na świecie oryginalnymi rękopisami Konstytucji, obejrzeć będzie można również inne unikatowe akta – m.in. rękopisy listów króla Stanisława Augusta oraz uniwersały marszałków sejmowych. Odbędzie się także projekcja filmu dokumentalnego autorstwa prof. Anny Grześkowiak–Krwawicz, który pozwoli przybliżyć kontekst powstania Konstytucji i sytuację geopolityczną Polski z tamtych lat.

Pokaz oryginału Konstytucji 3 Maja 1791 r. to unikalna możliwość obcowania z dokumentami, które ukształtowały nasz kraj. Prezentacja tych cennych manuskryptów jest wyrazem naszego zaangażowania w zachowanie pamięci narodowej. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, a także gości z zagranicy, do odwiedzenia 3 maja Archiwum Głównego Akt Dawnych i osobistego doświadczenia wielkiej historii — dodaje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Warto podkreślić, że polska Konstytucja z 3 maja 1791 roku to pierwszy taki dokument w Europie i drugi na świecie, ustanawiający nowoczesny porządek prawny. Powstał on w burzliwym momencie historii, u schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako odpowiedź na wewnętrzne osłabienie państwa oraz zagrożenia ze strony mocarstw europejskich. Dokument wprowadził nowoczesne rozwiązania, m.in. zasadę trójpodziału władzy, ograniczenie liberum veto oraz reformy administracyjne, mające na celu wzmocnienie państwowości i zapobieżenie anarchii politycznej.

Konstytucja 3 Maja 1791 r. jest symbolem walki o wolność i modernizację ustroju naszego kraju, wyznaczając kierunek rozwoju myśli politycznej nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Dokument ten, wyróżniony prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, jest jednym z najważniejszych świadectw historii Polski — podkreśla dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

3 maja w Warszawie to jedyny taki dzień w roku, kiedy podziwiać można będzie ten wyjątkowy dokument, tak ważny nawet współcześnie. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Źródło: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *