Gospodarka i społeczeństwo

Gotowi na sytuacje kryzysowe – szkolenia dla samorządów

Edukacja związana z ochroną ludności i obroną cywilną to priorytet. Rozpoczęła się od ministrów, wojewodów, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, ponieważ to oni będą podejmowali decyzje w sytuacjach kryzysowych. Szkolenia te przeprowadziła Akademia Pożarnicza w ramach Wyższego Kursu Ochrony Ludności. Teraz przyszedł czas na samorządowców – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w województwie mazowieckim. To na nich z kolei będzie spoczywał obowiązek edukowania mieszkańców z zasad bezpieczeństwa. Szkolenia dla nich zorganizował wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

Dzisiaj zaczynamy trzydniowe szkolenie dla pierwszych grup w naszym województwie. Kwestia bezpieczeństwa to absolutny priorytet. System, który przyjęliśmy w ustawie jednomyślnie musimy budować i realizować wspólnie bez względu na barwy polityczne, bo bezpieczeństwo i ochrona ludności oraz kwestie dotyczące obrony cywilnej powinny być ponad podziałami. Tylko sprawna wymiana informacji i dobra komunikacja w sytuacjach kryzysowych między rządem a samorządem jest gwarancją sukcesu. Mam nadzieję, że szkolenia będą inspiracją dla Was szanowni samorządowcy do dalszego przekazywania wiedzy oraz zainicjowania podobnych działań edukacyjnych wśród służb oraz lokalnej społeczności. Kluczowe znaczenie ma zaangażowanie mieszkańców i motywowanie ich do zdobywania wiedzy to fundament budowania społecznej odporności na zagrożenia – mówi wojewoda Mariusz Frankowski.

Mamy świadomość zadań jakie spoczywają na nas w ramach ustawy. Zarówno tych z którymi już się zmierzyliśmy, jak również nowych. Obecnie zmieniamy plany obrony cywilnej, dopracowujemy plany ewakuacji ludności, plan obrony zabytków. To są konkretne zadania, które przed nami stoją. Oprócz tego przed nami również ważne działania, z którymi przyjdzie się zmierzyć, m.in.: przygotowanie zapasowych punktów szpitalnych, przegląd miejsc przeznaczonych do ukrycia albo starania się o środki na budowę schronów – powiedział burmistrz miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa.

Mam nadzieję, że podczas szkolenia uzyskamy cenne informacje, które przybliżą nas do odpowiedniego przygotowania się na czasy różnych zagrożeń zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wymagają one od nas nie tylko czujności, ale przede wszystkim odpowiedzialnych i przemyślanych działań. To nowe realia w jakich przyszło nam funkcjonować – podkreślił wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.

Jako pierwsi, trzydniowe szkolenie, rozpoczęli włodarze miast i gmin z powiatów: legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, mińskiego oraz otwockiego. Kolejni samorządowcy szkolić się będą pod koniec maja oraz w czerwcu. Bo bezpieczeństwo to nie tylko sprzęt i infrastruktura, ale także wiedza poparta umiejętnościami oraz zaufanie i współpraca ponad podziałami.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat. Realizacja działań wynikających z ustawy pozwala na realne zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i skuteczne reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych. Budowanie systemu ochrony ludności: ostrzegania, powiadamiania i alarmowania społeczeństwa to wyzwanie zarówno dla rządu, jak i samorządów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *