Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.

ORLEN otwiera XV rundę naboru dla startupów

ORLEN rozpoczął kolejną rundę naboru do programu ORLEN Skylight accelerator. Startupy z Polski i zagranicy mogą zgłaszać swoje rozwiązania, aby przetestować je w rzeczywistych warunkach na infrastrukturze Grupy ORLEN. Aktualna edycja obejmuje ponad 20 wyzwań technologicznych. Nabór do kolejnej edycji potrwa do 28 lipca.  

Wyzwania do kolejnej edycji obejmują szeroki zakres potrzeb biznesowych, zdefiniowanych przez spółki z Grupy. Wśród nich są m.in.:

  • autonomiczne rozwiązania gastronomiczne,
  • system do zarządzania energią w społecznościach energetycznych,
  • narzędzie do analizy warunków pracy sieci niskiego napięcia na podstawie danych z liczników zdalnego odczytu,
  • wykrywanie pozostałości paliw w cysternach samochodowych w oparciu o AI i termowizję.

Program ORLEN Skylight Accelerator jest skonstruowany tak, żeby startup mógł od razu wejść w fazę praktycznych testów. Oferujemy spółkom technologicznym możliwość przeprowadzenia pilotażu, za który otrzymują wynagrodzenie, dostęp do rzeczywistych danych oraz zaangażowanie naszych specjalistów i ekspertów branżowych. Zależy nam na wsparciu rozwoju nowych technologii i jak największej liczbie komercyjnych wdrożeń, potwierdzonych przeprowadzonymi wcześniej testami. W świecie, w którym wiele programów akceleracyjnych kończy się na prezentacjach, coraz bardziej liczy się to, co dzieje się po demo day. W ORLEN Skylight Accelerator to właśnie pilotaże są sercem całego procesu – mówi Łukasz Kopeć, Kierownik Działu Innowacji w ORLEN.

W ramach dotychczas przeprowadzonych rund naboru do programu zgłosiło się ponad 900 startupów z Polski i zagranicy, ogłoszono przeszło 300 wyzwań, a 40 spółek zakwalifikowało się do realizacji pilotaży.

Jednym z nich jest startup Inprocess z Hiszpanii, który wspólnie z zespołem ORLEN na instalacji w Płocku opracował cyfrowego bliźniaka wybranej części instalacji produkcyjnej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego modelowania i analityki procesowej udało się zidentyfikować obszary poprawy efektywności operacyjnej, sięgające nawet 10%. Co istotne, narzędzie może być replikowane w kolejnych instalacjach, co zwiększa jego skalowalność wewnątrz organizacji.

Z kolei startup Supplai z Holandii opracował system automatycznego rozpoznawania oznaczeń na cysternach kolejowych, co istotnie skróciło czas obsługi transportów i zredukowało ryzyko kar wynikających z nieprawidłowości w oznaczeniach. Wdrożenie tego rozwiązania może w skali roku generować wymierne oszczędności i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w logistyce kolejowej.

Wspólnie z polskim technologicznym startupem Anzonia udało się pilotażowo wdrożyć narzędzie do rafinacji danych procesowych z instalacji rafineryjnych. Zbudowane modele predykcyjne umożliwiają precyzyjniejsze prognozowanie procesu produkcyjnego, co przekłada się na oszczędność w zużyciu surowców i wzrost efektywności technologicznej.

Startupy zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać swoje rozwiązania do 28 lipca br. Szczegóły dotyczące naboru oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.orlen.pl w zakładce „Innowacje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *