ORLEN i Krajowa Grupa Spożywcza zwiększą produkcję biometanu. Firmy podpisały porozumienie
ORLEN razem z Krajową Grupą Spożywczą (KGS), największym państwowym producentem żywności, rozwinie kompetencje dotyczące rozwoju paliw przyszłości. Przedstawiciele obu spółek podpisali porozumienie obejmujące m.in. budowę instalacji do produkcji biometanu. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa
i niezależności energetycznej kraju oraz poprawy stabilności sytemu energetycznego.

Porozumienie podpisane przez ORLEN i KGS obejmuje współpracę w optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów, w tym odpadów rolniczych i poprodukcyjnych oraz zabezpieczenie areałów do nawożenia pofermentem – produktem pochodzącym z biogazowni rolniczych.
Partnerzy chcą także wspólnie rozwinąć produkcję biometanu. Pierwszym krokiem na tej drodze będzie identyfikacja miejsc potencjalnie odpowiednich dla budowy instalacji do produkcji tego paliwa. Najpierw przenalizowane zostaną grunty należące do KGS, ale spółki nie wykluczają innych lokalizacji, które będą odpowiednie do realizacji inwestycji. ORLEN i KGS będą również współpracować przy produkcji i dystrybucji biometanu, w tym pozyskaniu wymaganych zgód administracyjnych i odpowiednich certyfikatów, potwierdzających pochodzenie wytworzonego paliwa.
Produkcja biometanu to idealny przykład gospodarki cyrkularnej, gdzie odpad staje się paliwem i przynosi realne korzyści na poziomie gospodarki nie tylko lokalnej, ale również krajowej. Biometan, stanowiący niskoemisyjną alternatywę dla gazu ziemnego, odgrywa ważną rolę w procesie transformacji energetycznej, przyczyniając się m.in. do dekarbonizacji transportu. Współpraca z Krajową Grupą Spożywczą, producentem o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, to kolejny, bardzo ważny krok w realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN – podkreśla Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem ORLEN.
Inwestycja w biogaz i biometan to naturalny kierunek rozwoju, wpisujący się w nasze dążenie do innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Zaplecze logistyczne i dostęp do strumieni surowcowych pozwalają zamieniać odpady poprodukcyjne w czystą energię. W partnerstwie z ORLENEM przyspieszamy zieloną transformację całego łańcucha rolno-spożywczego. Łącząc kompetencje, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszamy ślad węglowy oraz tworzymy nowe miejsca pracy, wspierając rozwój lokalnych społeczności – zaznacza Olga Adamkiewicz, Członek Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej.
Grupa ORLEN wzmacnia pozycję regionalnego lidera w obszarze paliw alternatywnych, realizując szereg inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, bioetanolu i biometanu. W perspektywie do 2035 r. ORLEN będzie wykorzystywał na realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego do 0,24 mld m3 biometanu rocznie. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki budowie własnych instalacji biometanowych oraz realizowanych w ramach joint venture, a także poprzez zakup biometanu w ramach tzw. umów off take.

Grupa ORLEN, poprzez spółkę PGNiG BioEvolution, buduje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie) pierwszą w Polsce biometanownię z modułem bioLNG. Inwestycja umożliwi produkcję ponad 7 mln m3 biometanu rocznie, który zostanie przekształcony w paliwo dla pojazdów ciężarowych. Ponadto koncern posiada 3 biogazownie – w gminach Konopnica (woj. łódzkie), Buczek (woj. kujawsko-pomorskie) oraz miejscowości Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie).
Krajowa Grupa Spożywcza to największy państwowy podmiot w sektorze rolno-spożywczym w Polsce, dysponujący dużym potencjałem w zakresie substratów, a także gruntów rolnych w różnych lokalizacjach kraju, które gwarantują wykorzystanie pofermentu na cele nawozowe. Misją KGS jest wsparcie polskiego rolnictwa poprzez integrację sektora produkcji i przetwórstwa rolnego oraz poprawę konkurencyjności na rynku międzynarodowym.