Wojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Pierwszy zabieg brachyterapii raka prostaty w Centrum Onkologii w Szpitalu na Winiarach

Pierwszy zabieg brachyterapii raka prostaty wykonano we wtorek 15 lipca w Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Zabieg wykonano u 68- letniego pacjenta chorującego na raka gruczołu krokowego. Pacjent następnego dnia po zabiegu został wypisany do domu.

Brachyterapia raka stercza jest równoważną do zabiegu operacyjnego metodą leczenia tego nowotworu. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym bądź podpajęczynówkowym w zależności od stanu zdrowia i kondycji pacjenta. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnej operacji nie rozcinamy powłok skórnych chorego, a wprowadzamy aplikatory w postaci igieł do wnętrza gruczołu krokowego. Cała procedura wykonywana jest pod nadzorem przezodbytniczego ultrasonografu, co gwarantuje precyzję całej operacji. Podczas zabiegu lekarz stale współpracuje z fizykiem, dla każdego pacjenta bowiem dawka promieniowania ustalana jest indywidualnie. – mówi dr n. med. Jolanta Łuniewska-Bury, kierownik Zakładu Radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Brachyterapia raka prostaty jest procedurą stosowaną najczęściej u pacjentów w starszym wieku, lub u takich, u których z powodu innych schorzeń nie można wykonać leczenia operacyjnego. Kwalifikacją do brachyterapii w Centrum Onkologii zajmuje się dr n. med. Anna Kulik, wieloletni kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Osoby zainteresowane leczeniem w Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku powinny skontaktować się z poradnią osobiście lub telefonicznie. Numery kontaktowe oraz poradnik dla pacjenta opisane są na stronie https://www.wszplock.pl/zaklad-radioterapii/. Aby umówić się na wizytę u onkologa, pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *