Bakterie coli w wodzie w Płocku. Tylko przegotowana woda dobra do spożycia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku poinformował dziś (23 września 2025 roku) o warunkowej przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pochodzącej z wodociągu publicznego Płock w punkcie poboru: Miejskie Przedszkole Nr 31, ul. Szarych Szeregów 32.
W badaniach jakości wody pochodzącej z wodociągu publicznego stwierdzono obecność bakterii grupy coli – w 100 ml wody Metoda NPL (wartość otrzymana: 1 w 100 ml wody Metoda NPL wartość parametryczna: 0 w 100 ml wody Metoda NPL).
Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.
UWAGA: Wodę należy gotować przez 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.
Zarządca wodociągu podjął czynności naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).
Informacje dotyczące jakości wody do spożycia są dostępne na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Płocku pod adresem: https://www.gov.pl/web/psse-plock oraz pod nr telefonu: 609 817 331.