Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w kursowaniu Kolei Mazowieckich
Obowiązuje już nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich. Zmiany potrwają do 13 czerwca i są związane głównie z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na liniach kolejowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Pasażerowie muszą przygotować się na inne godziny odjazdów, a w niektórych miejscach również na zastępczą komunikację autobusową.
Największe utrudnienia pojawią się na linii R7 na trasie Warszawa – Dęblin. Od 12 do 26 kwietnia ruch pociągów na odcinku Warszawa Wawer – Otwock zostanie całkowicie wstrzymany. W tym czasie pasażerowie będą musieli korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Część pociągów pojedzie objazdem, z pominięciem stacji Otwock. Po 26 kwietnia ruch zostanie przywrócony, jednak składy będą kursowały tylko po jednym torze.
Zmiany obejmą także linię R1 na trasie Warszawa – Skierniewice. W połowie kwietnia pierwsze i ostatnie pociągi w ciągu doby mogą kursować z opóźnieniem lub zostać zastąpione autobusami. Z kolei w maju, w godzinach nocnych, na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów pociągi będą jeździły po jednym torze z powodu prac remontowych.
Utrudnienia pojawią się również na linii R2 Warszawa – Łuków. Od 10 marca do 12 czerwca, w wybrane dni tygodnia, ostatni pociąg między Warszawą Rembertów a Sulejówek (stacja Sulejówek Miłosna) zostanie zastąpiony autobusową komunikacją zastępczą. Powodem jest budowa tunelu oraz nocne zamknięcia torów.
Zmiany obejmą także inne trasy. Na linii R3 Warszawa – Łowicz wybrane nocne pociągi pojadą objazdem przez stację Warszawa Gdańska. Natomiast na linii R31 w okolicach Płocka część połączeń zostanie zastąpiona autobusami podczas prac przy przejazdach kolejowych oraz wymianie rozjazdów.
Duże prace zaplanowano również na linii R61 Tłuszcz – Ostrołęka. Od 13 kwietnia ruch pociągów na tej trasie zostanie całkowicie wstrzymany, a w zamian uruchomiona zostanie komunikacja autobusowa. Modernizacja ma zwiększyć przepustowość linii oraz umożliwić szybszą jazdę pociągów.
Aby ograniczyć utrudnienia dla podróżnych, od 12 kwietnia wprowadzono wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich i Warszawski Transport Publiczny. Pasażerowie będą mogli korzystać z wybranych pociągów Szybka Kolej Miejska w Warszawie oraz autobusów kursujących wzdłuż linii kolejowej.
szczegóły dotyczące rozkładu znajdziecie TU
