Tarcza antykryzysowa to realne finansowe wsparcie przedsiębiorców
Tarcza antykryzysowa ruszyła pełną parą. Powiatowe urzędy pracy przyjmują wnioski o pożyczkę do kwoty 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, natomiast wojewódzkie urzędy pracy rozpatrują wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Środki na te instrumenty są zabezpieczone i na bieżąco przekazywane do wszystkich urzędów pracy
– zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań wspierających pracowników i ich pracodawców w tych trudnych miesiącach. W celu usprawnienia procesu udzielania wsparcia wnioski składane są online.
Wniosek o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Wniosek o dofinansowanie z FGŚP do wynagrodzeń w sytuacji przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru czasu pracy składany jest we właściwym dla siedziby przedsiębiorcy wojewódzkim urzędzie pracy.
W obu przypadkach o wsparcie można wnioskować za pośrednictwem platformy praca.gov.pl . Lista powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy jest dostępna na portalu praca.gov.pl
Rekomendujemy składanie wniosków drogą elektroniczną. To znacznie bezpieczniejsze i szybsze rozwiązanie niewymagające osobistego kontaktu. Dzisiaj, w czasie epidemii koronawirusa, jest to szczególnie ważne
podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Do tej pory przedsiębiorcy złożyli blisko 45 tys. wniosków o pożyczkę i ponad 5,3 tys. wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń w celu ochrony miejsc pracy.
Urzędy pracy działają profesjonalnie i efektywnie, wnioski są przyjmowane i rozpatrywane sprawnie. Środki na gwarantowane tarczą antykryzysową instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców są zabezpieczone i na bieżąco przekazywane wszystkim urzędom pracy. Zapewniam, że nie ma powodu do obaw – tych pieniędzy nie zabraknie
– mówi minister Marlena Maląg.