By podejmować mądre wybory – olimpiada ZUS
„A może chciałby pan popracować u nas na czarno? Zarobi pan więcej” – takimi zachętami nieuczciwi pracodawcy kuszą młodych kandydatów. Czy faktycznie to się opłaca? ZUS organizuje zajęcia w szkołach, by uczniowie wchodzili na rynek pracy bardziej świadomi.
Z usług ZUS korzysta 24,5 mln klientów – to ponad połowa polskiego społeczeństwa. Tymczasem Polacy niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych, bo tylko 7 proc. prezentuje zadowalający poziom wiedzy. Jak to zmienić? ZUS organizuje zajęcia dla młodzieży, których celem jest budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie obowiązującego w naszym kraju systemu ubezpieczeń społecznych i przekazywanie praktycznych informacji przyszłym pracownikom i przedsiębiorcom.
Uczyć o ubezpieczeniach można młodzież w każdym wieku, ale najważniejsze jest przekazanie wiedzy osobom, które już niedługo wejdą na rynek pracy. „Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny przeznaczony właśnie dla nich, tzn. uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawiera treści z podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m.in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec oraz technik ekonomista. Z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością. Do tej pory wzięło w nim udział blisko 323 tysiące uczniów z ponad 1370 szkół.
Zgłoszenia do 20 listopada
Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Od 2014 r. wzięło w niej udział ponad 153 tys. uczniów z ponad 1300 szkół. Laureaci (I–IV miejsce) otrzymują od współpracujących z nami uczelni – takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – indeksy na kierunki studiów, które są związane z tematyką Olimpiady (czyli prawo, polityka społeczna, organizowanie rynku pracy, finanse i rachunkowość), lub dodatkowe punkty w rekrutacji. Dodatkowo laureaci otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak laptopy, tablety, czytniki e-booków. Nagradzamy także zwycięskie szkoły oraz nauczycieli prowadzących. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada.
Zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego
Tytuł laureata Olimpiady w roku szkolnym 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości. Zwolnienie będzie obejmowało zakres, który dotyczy kwalifikacji EKA.05. „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”. Z wpisu do wykazu olimpiad tematycznych skorzystają także szkoły olimpijczyków. Sukcesy uczniów w olimpiadach, które zwalniają z części pisemnej egzaminu zawodowego składają się na aż 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”.