poniedziałek, 29 kwietnia 2024
PłockZdrowie

Wojewoda mazowiecki: Docelowo na Mazowszu ma być jedna dyspozytornia

Będą w Siedlcach, Radomiu, Warszawie. Zabraknie ich w Płocku. Mowa o dyspozytorniach zespołów ratownictwa medycznego. Skąd taka decyzja? Zapytaliśmy Konstantego Radziwiłła, wojewodę mazowieckiego.

Po raz kolejny mogę tylko powiedzieć, że technologia zarządzania ratownictwem medycznym na terenie województwa mazowieckiego nie wymaga tego, by dyspozytornia była w miejscu którym zarządza. 15 lat temu na terenie województwa działało ponad czterdzieści dyspozytorni. Działały one troszkę tak lokalnie, opiekuńczo w stosunku do rejonu. W międzyczasie była rewolucja technologiczna, która pozwala na to, żeby dyspozytornia była odmiejscowiona, czyli ten dyspozytor, który przyjmuje zlecenie widzi na ekranie skąd konkretna osoba wzywa pomocy. Dyspozytor wysyła zespół ratownictwa medycznego, tam gdzie jest potrzebny. Niezależnie gdzie znajduje się dyspozytor on wie dokładnie gdzie są karetki. Koncentracja dyspozytorni jest racjonalna, bardziej oszczędna i lepsza z punktu widzenia zarządczego. Docelowo na Mazowszu może być tak jak jest już w innych województwach, czyli tylko jedna dyspozytornia. Na razie, głównie ze względów kadrowych, trudno w jednym miejscu zgromadzić tylu dyspozytorów, którzy już są wykwalifikowani. W związku z tym robimy je w trzech miejscach – Warszawie, Radomiu i Siedlcach. I z całą pewnością zapewniam mieszkańców Płocka i okolic, że w najmniejszym stopniu nie odbije się to na ich bezpieczeństwie. Zwracam uwagę, że to bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do osoby, która potrzebuje pomocy nie zależy od tego gdzie jest dyspozytornia. Zależy przede wszystkim od równomiernego rozłożenia miejsc stacjonowania, a także od liczby zespołów. A dzięki temu, że bardziej racjonalnie gospodarujemy środkami na dyspozytornie, uzyskujemy dodatkowe środki na dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego. I ciągle ich przybywa. To jest unowocześnianie systemu, który naprawdę staje się z dnia na dzień coraz lepszy.

powiedział nam Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki:

Dodajmy, zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i Ostrołęce. Jak alarmowali medycy – dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec lub Radomia. Projekt planu działania ratownictwa medycznego zakłada utrzymanie 5 dyspozytorni. Ale ma to obowiązywać do końca marca 2021 r. i w trzech lokalizacjach – 2 w Radomiu, 2 w Siedlcach, 1 w Warszawie. Projekt aktualizacji Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego w praktyce oznacza likwidację dyspozytorni medycznych w Ostrołęce i Płocku. Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *