Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego
Zdzisław Beksiński to w powszechnej świadomości przede wszystkim wspaniały malarz. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pokaźną część dorobku sanockiego artysty stanowią prace fotograficzne. W opinii wielu badaczy zdjęcia Beksińskiego są niezwykle nowatorskie. Wyznaczają szlaki trendom takim jak body-art, konceptualizm i sztuka fotomedialna. Tym samym należą do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX wieku. Obecnie są w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historycznego w Sanoku.
Na wystawie w Płocku możemy obejrzeć 62 zdjęcia Zdzisława Beksińskiego, w tym jedno z najsłynniejszych zatytułowane „Gorset sadysty”. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. 50 prezentowanych w MMP zdjęć to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.
Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.