Gospodarka i społeczeństwo

Żołnierze 6MBOT wspierają uchodźców

We wszystkich batalionach wchodzących w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej powołane zostały Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. Pierwsi żołnierze już zostali zadysponowani do pomocy uchodźcom przyjeżdżającym do Polski koleją.

Blisko tych, którzy potrzebują wsparcia

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie jak mogą pomóc żołnierzom walczącym w obronie Ukrainy? Jednym z elementów umacniania ich morale i motywacji do walki jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy. Dlatego żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT wspierają wojewodę mazowieckiego i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Grupy powstały przy batalionach w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku, a w ich skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi. Pierwsi żołnierze z grupy WRU już pojawili się na Dworcu Zachodnim w Warszawie, gdzie wspierają napływających z Ukrainy uchodźców.

Wojskowe autokary na granicy

Na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy. Na przejścia graniczne z Ukrainą wyjechały wojskowe autokary. Zadaniem żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest odbiór zambijskich obywateli z przejścia granicznego w Hrebennem i zapewnienie transportu do Warszawy, gdzie zambijscy studenci będą oczekiwali na dalsze działania. W skład grupy żołnierzy, którzy realizują to zadanie wchodzą: ratownik medyczny, kierowcy, personel zabezpieczenia. Ewakuacja dotyczy blisko 150 zambijskich studentów.

Terytorialsi z 6 Mazowieckiej BOT oprócz zapewnienia transportu studentom różnych narodowości uczącym się w ukraińskich uczelniach, kobietom, dzieciom i seniorom, oferowali również pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne.

Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego osobom przekraczającym naszą granicę. W rejonie przejść jest wiele aut cywilnych i naszych rodaków, gotowych zapewnić transport Ukraińcom. Jednak uchodźcami często kierują obawy o swoje dzieci, swoich rodziców i wybierają transport zbiorowy, który wydaje im się bezpieczniejszy. Dlatego tak istotne jest pokazanie im, że jesteśmy gotowi i czekamy na nich.

– mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wspieramy tworzenie bezpiecznych miejsc dla uchodźców

Na terenie województwa mazowieckiego powstają punkty, w których po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zakwaterowani. Jedno z takich miejsc od kilku dni tworzą żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

Wszyscy czujemy potrzebę wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organizacjami ochotniczymi ramię w ramię przygotowujemy miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców. Nasi żołnierze rozkładają łóżka polowe, koce, poduszki, inny zajmują się terenem wokół budynków. Jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań, aby żadna osoba uciekająca z terenów objętych konfliktem nie musiała martwić się o nocleg.

– mówi mjr Artur Boruta, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca

Dołącz do nas!

Wojska Obrony Terytorialnej od kilku dni funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze 6 Mazowieckiej BOT z batalionów w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa oraz wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia, w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych brygad i batalionów OT. W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *