Mazowsze zrywa współpracę z obwodami rosyjskimi i organizuje pomoc dla Ukrainy
Mazowsze rozpoczęło procedurę zerwania współpracy z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej – moskiewskim i smoleńskim. – Nie widzimy możliwości dalszej współpracy – oceniają członkowie zarządu województwa. Mazowsze planuje także kolejne wsparcie dla Ukrainy.
Odbyło się specjalne posiedzenie zarządu województwa mazowieckiego. Poświęcone było wsparciu Uchodźców i mieszkańców walczącej Ukrainy. Pierwszym punktem spotkania była współpraca międzyregionalna.
Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk w obliczu inwazji rosyjskiej na sąsiednią Ukrainę uznaliśmy, że współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być kontynuowana.
W ten sposób sprzeciwiamy się polityce prowadzonej przez Federację Rosyjską, która dokonała nieusprawiedliwionej agresji na sąsiedni kraj. Giną niewinni ludzie, w tym małe dzieci. Dochodzi do coraz większej liczby ostrzałów zabudowań cywilnych, osiedli, szkół, przedszkoli, a nawet szpitali. To niewyobrażalna tragedia. Dlatego jako zarząd województwa mazowieckiego podjęliśmy decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami moskiewskim i smoleńskim. I taki właśnie wniosek zarekomendujemy sejmikowi.
tłumaczy Raboszuk
Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa podczas najbliższej sesji sejmiku.
Porozumienie o współpracy z obwodem moskiewskim władze samorządu województwa podpisały w 2004 r., a z obwodem smoleńskim w 2003 r.
Kolejne decyzje Mazowsza w sprawie pomocy Ukrainie. Władze województwa przygotowały projekt unijny, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie Uchodźców przebywających na terenie województwa. Na ten cel chcą przeznaczyć 15 mln zł. Dodatkowo Mazowsze przeznaczyło milion złotych z budżetu na pilną pomoc dla Ukrainy.
Mazowsze będzie pomagać Uchodźcom
Władze województwa rozpoczęły prace nad specjalnym projektem unijnym. Docelowo ma to być program wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej. Celem jest długofalowe wsparcie Uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Mowa o pomocy psychologicznej, zapewnieniu asystentów rodzinnych, wsparciu zakwaterowania, kursach języka polskiego, a także zapewnieniu miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na realizację projektu władze województwa wstępnie chcą przeznaczyć 15 mln zł z UE.
Będziemy chcieli wesprzeć samorządy lokalne, które dają schronienie mieszkańcom Ukrainy. W ramach tego wsparcia będzie można m.in. pokrywać koszty zakwaterowania, zakupu środków higienicznych czy ubrań. Projekt realizowało będzie Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
– podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w uproszczonej procedurze konkursowej udzieli wsparcia ośrodkom pomocy społecznej. Mazowsze prowadzi już rozmowy z Komisją Europejską w celu uzyskania zielonego światła na realizację projektu.
Marszałkowskie szpitale gotowe do współpracy
Samorząd województwa nawiązał kontakt z dyrekcją szpitala narodowego w Warszawie, który został wytypowany do pomocy Uchodźcom. Samorząd województwa zadeklarował pełne wsparcie dla Uchodźców ze strony marszałkowskich szpitali.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń, największe potrzeby są w zakresie pediatrii, ginekologii, neonatologii, psychologii i psychiatrii dziecięcej. Nasze szpitale są gotowe do pełnej współpracy w tym zakresie.
– podsumowuje członek zarządu Elżbieta Lanc
Mazowsze zabezpiecza miejsca lokalowe
Urząd marszałkowski przygotował listę lokali mieszkaniowych, które mogą zostać udostępnione mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekli z kraju.
Znaczna część naszych instytucji kultury posiada lokale, które chcemy udostępnić uciekającym przed wojną rodzinom z dziećmi. Napływ uchodźców do naszego kraju jest ogromny. Dlatego wszyscy musimy zmobilizować się do działania
– zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.