Płock

CNH buduje halę. Jest już wiecha

Na powstającej na terenie CNH Industrial Polska fabryki zawisła wiecha na dachu nowej hali produkcyjnej. Symboliczne zawieszenie wiechy poprzedziło spotkanie i prezentacja przedsięwzięcia, a także osiągnięć generalnego wykonawcy. 

 
Projekt rozbudowy zakładu w Płocku zyskał aprobatę na początku 2014 roku. Rok później CNH Industrial kupił od Urzędu Miasta ponad 19 ha terenów sąsiedniego, trawiastego lotniska, które wcześniej samorząd przekształcił w taki sposób, by transakcja ta była możliwa. Pozwolenie na budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z infrastrukturą techniczną i  zagospodarowaniem terenu Urząd Miasta wydał w październiku 2017 roku i wkrótce potem zaczęła się budowa. Generalnym wykonawcą została łódzka firma MCKB (w całości jest własnością polskiego kapitału), która jest liderem wśród firm budowlanych w Polsce i wykonywała podobne lub większe kontrakty dla takich inwestorów jak m.in. Nestle, 3M, Takeda Pharma czy ABB. Dodajmy, że na placu budowy pracuje (w roli podwykonawców) wiele lokalnych, płockich firm budowlanych (około 25 proc. wartości inwestycji trafiło do płockich firm). 

Na wykonanie nowej hali produkcyjnej ma czas do 23 sierpnia. Plan zakłada, że tego dnia obiekt będzie gotowy i inwestor złoży wnioski o dopuszczenie do użytkowania. A procedura administracyjna zakończy się 23 września tego roku. – I musimy tego terminu dotrzymać – zapewnia Wojciech Michalski.  Budowa nowej hali dla CNH Industrial Polska wraz z przeniesieniem linii produkcyjnych maszyn rolniczych to kontrakt za 24,2 mln USD. Plan przedsiębiorstwa zakłada, że linie produkcyjne, które się tu znajdą będą pracować i produkować maszyny w dotychczasowych miejscach do połowy października. Z nowej hali pierwszy kombajn ma wyjechać 6 listopada tego roku.  Co się znajdzie w nowej hali? Będą w niej produkowane dwa rodzaje produktów: Pierwszy to kombajn zbożowy, Zakład będzie produkował jak dotychczas kombajny typu TC oraz nowy kombajn CX 5/6, który do tej pory był produkowany w Zedelgem w Belgii. CNHI w Płocku do tej pory produkował tylko pojedyncze podzespoły do tego kombajnu, teraz będzie wykonywał go w całości.  Drugi, to prasa rolująca. W przypadku tego wyrobu zmian w asortymencie nie będzie. Produkowane będą tak jak wcześniej prasy stało i zmienno komorowe. Łącznie w nowym obiekcie CHN Industrial Polska produkować będzie różnych 10 modeli kombajnów zbożowych serii TC, 11 modeli kombajnów serii CX oraz 24 modele pras rolujących. Natomiast płockiej fabryce, w miejscu po przeniesionej linii, na której powstawały kombajny, zacznie się produkcja szerokich hederów.


Nowa hala będzie bardzo nowoczesnym obiektem, podzielonym na dwie części. W jednej odbywać się będzie produkcja kombajnów zbożowych, w drugiej – pras rolujących. Będzie też obiektem bezpiecznym. Nie zobaczymy w niej wózków widłowych, których praca często oznacza ryzyko potrącenia pracownika ze względu na fakt, że obsługujący go kierowca może przewozić ciężkie elementy i bywa, że ma ograniczone pole widzenia. Części do montażu będą dostarczane przez tzw. pociągi logistyczne (niektóre mogą być kierowane przez człowieka, który siedząc na ich przedzie ma dobre pole widzenia, inne mogą poruszać się samodzielnie „AGV”).  Hala ma długość 177,8 i szerokość 114,8 metra. Całe przedsięwzięcie oznacza, że CNH Industrial Polska zatrudni 124 osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *