“STOP pożarom traw”
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.
– Przypominam, że wypalanie traw jest działaniem niebezpiecznym, nieekonomicznym i niezgodnym z prawem. Pomimo stałego spadku liczby pożarów traw, wciąż dostrzegamy potrzebę prowadzenia działań prewencyjnych – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
St. bryg. Mirosław Jasztal, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przybliżył zebranym najważniejsze statystyki dotyczące pożarów traw na Mazowszu. – Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2017 r. powstało niemal 5 000 pożarów traw, co strawiło ponad 1 300 hektarów ziemi. Od początku 2018 r. wybuchły 2623 pożary – powiedział.
Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera i Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Bogdan Łasica podpisali wspólny apel: „STOP wypalaniu traw” (dostępny w załączniku).
Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.
W ramach kampanii „STOP pożarom traw” prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została również uruchomiona specjalna strona internetowa stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.
Kampania „STOP pożarom traw” na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych. Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:
– jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
– jest prawnie zabronione,
– prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
– angażuje duże siły straży pożarnej.