Komunikacja Miejska od jutra za darmo
Dzieci do lat 7, a także uczniowie szkół podstawowych i III klas płockich gimnazjów nie będą płacić za przejazd autobusami Komunikacji Miejskiej. Wraz z początkiem września zaczyna obowiązywać zarządzenie prezydenta Płocka. Dotyczy ono wszystkich dzieci i obejmuje strefę A. Warunek jest jeden – ważna legitymacja szkolna.
– Jestem przekonany, że to dobre rozwiązanie. Przyglądaliśmy się doświadczeniom innych miast, które wprowadziły darmową komunikację dla dzieci i młodzieży. Są to większe od Płocka ośrodki, jak m.in. Lublin, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Poznań czy Warszawa – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z PRZEJAZDÓW BEZPŁATNYCH
- Osoby niewidome lub niedowidzące wraz z opiekunem/przewodnikiem towarzyszącym im w pojeździe lub z psem – przewodnikiem. Legitymacja osoby niepełnosprawnej z wpisem o stopniu niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku (oznaczonej symbolem 04-O) lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku (dotyczy wszystkich grup inwalidzkich);
– wraz z dokumentem tożsamości niewidomego/niedowidzącego.
- Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji wraz z opiekunem2 towarzyszącym im w pojeździe. Legitymacja lub orzeczenie osoby niepełnosprawnej z wpisem o:
1) znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji;
3) zaliczenie do I grupy inwalidów;
– wraz z dokumentem tożsamości osoby niepełnosprawnej.
- Dzieci i młodzież niepełnosprawna do 18 roku życia wraz z opiekunem2 towarzyszącym im w pojeździe. 1) orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia;
2) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia;
3) legitymacja lub orzeczenie dokumentujące niepełnosprawność osoby, która nie ukończyła 16 roku życia;
4) legitymacja dokumentująca stopień niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia;
5) legitymacja przedszkolna wydana według wzoru MENiS–II/181/2 lub MEN-I/52/2.
- Dzieci do ukończenia 4 roku życia. Dokument stwierdzający wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty lub paszport).
- Dzieci po ukończeniu 4 roku życia do 30 września roku, w którym kończą 7 rok życia – w strefie taryfowej A. Dokument stwierdzający wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty lub paszport).
- Uczniowie płockich szkół podstawowych w strefie taryfowej A. W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie dotychczasowych płockich gimnazjów lub klas gimnazjalnych w szkołach innego typu w strefie taryfowej A. Legitymacja szkolna wydana według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
- Uczniowie szkół specjalnych w przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do szkoły i z powrotem oraz do i z miejsca praktycznego odbywania zawodu wraz z opiekunem2 towarzyszącym im w pojeździe. Legitymacja szkolna wydana według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
- Osoby, które ukończyły 70 lat. Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, zawierający datę urodzenia.
- Kombatanci i osoby represjonowane, będący członkami:
1) Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę;
2) Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych;
3) Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników. Legitymacja Kombatancka lub Legitymacja Osoby Represjonowanej wraz z legitymacją członkowską i dokumentem tożsamości.
- Weterani i weterani poszkodowani. 1) Legitymacja weterana wraz z dokumentem tożsamości;
2) Legitymacja weterana poszkodowanego wraz z legitymacją emeryta-rencisty i dok. tożsamości.
- Osoby, które nabyły status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dn. 20.03.2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. poz. 693 i 1220). Legitymacja działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali bezpłatnie co najmniej:
– 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – kobiety;
– 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – mężczyźni. Legitymacja stwierdzająca nadanie odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub wpis w legitymacji honorowego dawcy krwi potwierdzający nadanie odznaki (ZHDK) wraz z dokumentem tożsamości.
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali bezpłatnie co najmniej:
– 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – kobiety;
– 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – mężczyźni.
Przez okres 2 lat od daty ostatniego oddania krwi. Legitymacja stwierdzająca nadanie odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub wpis w legitymacji honorowego dawcy krwi z podaniem daty ostatniego oddania krwi potwierdzający nadanie odznaki (ZHDK) wraz z dokumentem tożsamości.
- Umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej w Płocku w czasie wykonywania czynności służbowych. Legitymacja służbowa.
- Umundurowani funkcjonariusze Policji. Legitymacja służbowa.
- Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku w dni robocze od poniedziałku do środy w godzinach 8-15, w czwartki w godzinach 9-17, w piątki w godzinach 9-15. Legitymacja Pracownika Socjalnego MOPS w Płocku wraz z dokumentem tożsamości.
- Mieszkańcy Płocka, posiadający status osoby bezrobotnej, bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, będący w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, wyłącznie w dni robocze w godz. 7:30 – 15:30, przez okres jednego roku od dnia wydania karty aktywnego poszukiwania pracy. Aktualna karta aktywnego poszukiwania pracy, wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku i uzupełniona przez Miejski Urząd Pracy w Płocku3 wraz z dokumentem tożsamości.
- Właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych w dniu obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu, tj. 22 września każdego roku. Ważny dowód rejestracyjny samochodu wraz z dokumentem tożsamości.
- Właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych w autobusach linii pośpiesznej A w każdy piątek. Ważny dowód rejestracyjny samochodu wraz z dokumentem tożsamości.
- Senatorowie i Posłowie na Sejm Rzeczpospolitej. Legitymacja senatorska lub poselska.
- Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczanemu do I grupy inwalidzkiej. Aktualna Książeczka InwalidyWojennego-Wojskowego.
1 Osobom z orzeczoną niepełnosprawnością uprawnienia do przejazdów bezpłatnych przysługują tylko wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona przez właściwe instytucje lub organy administracji publicznej.
2 Przez opiekuna należy rozumieć jedną osobę pełnoletnią, a przez przewodnika osoby niewidomej należy rozumieć osobę, która ukończyła 13 lat.
3 Sposób korzystania z Karty określa uchwała Rady Miasta Płocka Nr 702/XL/05 z dnia 24 maja 2005 r. zmieniająca uchwałę Rady Miasta Płocka w sprawie ustalenia uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Płocku.
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z PRZEJAZDÓW ULGOWYCH (50% ULGI)
- Osoby niepełnosprawne posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności pobierające zasiłek stały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z decyzją administracyjną o przyznaniu zasiłku stałego oraz dokumentem tożsamości.
- Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których otrzymują oni dodatki rodzinne, korzystający ze świadczeń emerytalnych i rentowych po zmarłym współmałżonku. Legitymacja emeryta – rencisty wraz z dokumentem tożsamości lub wprzypadkugdy osoba nie jest uprawniona do otrzymania legitymacji – decyzja/zaświadczenie właściwego organu o uprawnieniu do otrzymywania świadczenia wraz z dokumentem tożsamości.
- Dzieci po ukończeniu 4 roku życia do 30 września roku, w którym kończą 7 rok życia -w strefie taryfowej B, C i G. Dokument stwierdzający wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty lub paszport).
- Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i policealnych – nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia, z wyłączeniem osób wymienionych w tabeli I. pkt 6. Legitymacja szkolna wydana według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
- Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali bezpłatnie co najmniej:
– 900 mililitrów krwi w okresie jednego roku.
Ulga przysługuje przez okres jednego roku od daty ostatniego oddania krwi. Legitymacja Honorowego Dawcy Krwi ze zdjęciem z podaniem daty ostatniego oddania krwi, w przypadku braku zdjęcia Legitymacja Honorowego Dawcy Krwi z podaniem daty ostatniego oddania krwi wraz z dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości.
- Żołnierze rezerwy albo osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy. Karta powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych.
- Uczniowie i studenci zagranicznych szkół i uczelni, do ukończenia 26 roku życia. 1) Ważna, wydana poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej Europejska Karta Młodzieżowa Euro 26 Student.
2) Ważna, wydana poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej Karta ISIC (International Student Identity Card).
- Słuchacze kolegium. Ważna legitymacja słuchacza kolegium.
- Studenci uczelni dziennych, zaocznych, wieczorowych, zawodowych. Ważna legitymacja studencka.
- Kombatanci za okazaniem aktualnej legitymacji kombatanckiej. Legitymacja Kombatancka lub Legitymacja Osoby Represjonowanej.
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z PRZEJAZDÓW ULGOWYCH (50% ULGI W STOSUNKU DO CENY BILETU NORMALNEGO DŁUGOOKRESOWEGO IMIENNEGO ELEKTRONICZNEGO 30-DNIOWEGO)
- Dorośli członkowie rodzin (rodzice) korzystający z „Płockiej Karty Familijnej 3+” na warunkach określonych w Regulaminie Płockiej Karty Familijnej 3+. Uprawnienie przysługuje wyłącznie przy zakupie biletu długookresowego imiennego elektronicznego 30 – dniowego uprawniającego do przejazdu w strefie taryfowej A (w tym także 30- dniowego ważnego od poniedziałku do piątku). Ważna Płocka Karta Familijna 3+ wraz z dokumentem tożsamości.
W przypadku korzystania z tej ulgi nie przysługuje prawo korzystania z innych ulg.
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z PRZEJAZDÓW ULGOWYCH (75% ULGI W STOSUNKU DO CENY BILETU NORMALNEGO DŁUGOOKRESOWEGO IMIENNEGO ELEKTRONICZNEGO 30 – DNIOWEGO)
- Członkowie rodzin (dzieci – do 18 roku życia lub do 25 roku życia wprzypadkugdy dziecko uczy się lub studiuje) korzystający z „Płockiej Karty Familijnej 3+” na warunkach określonych w Regulaminie Płockiej Karty Familijnej 3+. Uprawnienie przysługuje wyłącznie przy zakupie biletu długookresowego imiennego elektronicznego 30 – dniowego uprawniającego do przejazdu w strefie taryfowej A (w tym także 30- dniowego ważnego od poniedziałku do piątku). Ważna Płocka Karta Familijna 3+ wraz z dokumentem tożsamości.
W przypadku korzystania z tej ulgi nie przysługuje prawo korzystania z innych ulg.