Gospodarka i społeczeństwo

Wojsko ruszyło z operacją „Feniks”! Terytorialsi są jednym z jej filarów 

Łagodzenie skutków powodzi oraz przyspieszenie procesu odbudowy terenów dotkniętych kataklizmem i pomoc cywilom – to główne założenia operacji Feniks – największej tego typu operacji w historii Wojska Polskiego. Przedsięwzięcie oparte jest o żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych.  

Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą działania kryzysowe na południu Polski od początku powodzi. Teraz – decyzją szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Wiesława Kukuły – będą realizować je w ramach operacji „Feniks”. Żołnierze WOT są jednym z jej filarów, obok wojsk inżynieryjnych i logistycznych. Każda z tych formacji zorganizowana została w zgrupowanie zadaniowe i delegowana do działań zgodnych ze swoją specjalizacją wojskową. Działania wojska ujęto w pięć kluczowych linii wysiłku: bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie.   

Operacja „Feniks” – największa w historii 

O zaangażowaniu Sił Zbrojnych w usuwanie skutków powodzi zdecydowały dwa czynniki – niewyobrażalne skutki żywiołu i reżim czasowy (zbliżająca się zima). W ramach operacji wojsko wspierać ma odbudowę infrastruktury drogowej, mostowej, kolejowej, energetycznej i telekomunikacyjnej. W tym celu wykorzystane będą wszystkie dostępne mechanizmy współpracy cywilno-wojskowej, dzięki czemu możliwe będzie kierowanie sił w miejsca, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.  

Żołnierze 6MBOT w działaniu od 10 dni 

Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach walki z powodzią i jej skutkami są w działaniu od 15 września. Aktualnie – już w ramach operacji Feniks – pomoc powodzianom niesie ponad 200 żołnierzy z batalionów w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą oraz Pomiechówku wchodzących w skład Brygady. Terytorialsi pracują przy sprzątaniu szlamu, oczyszczaniu ulic i domów; umacniają wały przeciwpowodziowe, prowadzą patrole, transportują wodę, żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Na potrzeby operacji „Feniks” do akcji wydzielono również 33 jednostki specjalistycznego sprzętu wojskowego, w tym pojazdy, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe, cysternę i koparko-ładowarkę. 

Według wstępnych założeń operacja „Feniks” potrwa do 31 grudnia br. i nie będzie miała wpływu na przebieg innych operacji wojskowych prowadzonych na terenie kraju. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *