Planujesz dłuższą podróż? Pamiętaj o zimowych oponach!
Okres zimowy nieraz wiąże się z podróżami, czy to na Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, czy też ferie zimowe. W Polsce, obowiązku zmiany opon nie ma, nie oznacza to jednak, że nie warto takiej czynności podjąć. Inaczej sprawy mają się poza granicami naszego państwa, zarówno u naszych sąsiadów, jak i krajów położonych dalej od Polski. Brak wiedzy w tym temacie i nie dostosowanie się do przepisów może nas niemało kosztować, bo w niektórych krajach nawet około 20 tys. zł.
I tak na przykład, odwiedzając naszych czeskich sąsiadów, obowiązek zmiany opon na takie, które posiadają oznaczenie M+S (“Mud+Snow, z ang. Błoto+Śnieg) jest obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Oznaczenie takie znajdziemy na oponach zimowych i wielosezonowych. Bieżnik nie może być płytszy niż 4 mm dla aut do 3,5t.
W Niemczech sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ tam nie istnieje jako taki nakaz wymiany opon, jednak jeśli policja zauważy u nas problemy z przyczepnością czy ruszaniem, wtedy możemy spodziewać się mandatu. Co do zasady opony muszą być dostosowane do warunków panujących na drodze.
Wybierając się nieco dalej, np. do Austrii, musimy pamiętać o zmienionych oponach od 1 listopada aż do 15 kwietnia. Za korzystanie z niewłaściwych opon zapłacimy 35 euro, jednak za spowodowanie zagrożenia, może czekać nas aż do 5 tys. euro grzywny!
We Francji sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Podobnie jak w niektórych krajach europejskich, obowiązek zmiany opon zaczyna się od 1 listopada, jednak dotyczy to 34 departamentów (odpowiednik polskiego powiatu). Wybierając się do tego kraju, warto wcześniej sprawdzić, czy nie będziemy przejeżdżać przez któryś z tych obszarów. Zdarza się także, że obowiązek używania odpowiednich opon regulowany jest adekwatnymi znakami na drodze.
Kraje, w których podobnie jak w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, to m. in. Belgia, Holandia, Dania czy Węgry.
Wszystkie kraje w Europie respektują również opony całoroczne, jednak trzeba pamiętać, że wyłącznie te, z oznaczeniem 3PMSF (znak płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów). Posiadając opony bez tego oznaczenia, możemy narazić się na mandat, grzywnę, a w niektórych przypadkach nawet na holowanie auta.
Jak widać, każde państwo rządzi się trochę innymi zasadami w kwestii używania odpowiednich opon, dlatego też przed planowaną podróżą, zawsze najlepiej jest sprawdzić aktualność przepisów w danym kraju.
Damian Fabiszewski