Gospodarka i społeczeństwo

Dzieciństwo bez przemocy

W Sejmie RP zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne.

Jest to inicjatywa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, która potrwa od 8 października do 19 listopada 2024 r. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty użyteczności publicznej w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. Akcja będzie coroczną inicjatywą wzmacniającą kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wobec ochrony dzieci przed przemocą.

Kampania koncentruje się na:

  • uwrażliwieniu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,  
  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,  
  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Na potrzeby przedsięwzięcia uruchomiana została strona internetowa https://dziecinstwobezprzemocy.pl/, na której można uzyskać informacje o kampanii, jej partnerach oraz poszerzyć wiedzę z zakresu przemocy wobec dzieci.

Przemoc wobec dzieci i ich złe traktowanie są bardzo bolesnym i trudnym przeżyciem, które odciska piętno zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ochrona dzieci przed przemocą to bardzo ważne zadanie dla wszystkich policjantów. W celu poprawy skuteczności podejmowanych działań w ramach kampanii policjanci będą podejmowali inicjatywy informacyjno-edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych dotyczące przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Na wirtualnej mapie umieszczonej na stronie, każda jednostka Policji może zaznaczyć swoją lokalizację, tym samym w widoczny sposób promując ideę kampanii.

Więcej informacji na temat przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii można uzyskać w Wydziale Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu (e-mail: sylwia.szewczyk@ra.policja.gov.pl, tel. 47 701-30-59).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *