Dekoracje malarskie z Gozdowa w rejestrze zabytków
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków na wniosek Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Gozdowie (pow. sierpecki) wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego dekorację malarską wnętrza kościoła zaprojektowaną przez Władysława Drapiewskiego.
Dekoracja malarska z kościoła w Gozdowie stanowi przykład polichromii o spójnym programie, który umiejętnie uzupełnia wystrój neogotyckiej świątyni, wzniesionej w latach 1898-1908 według projektu Edwarda Cichockiego i Jana Hińcza. Jej powstanie wiąże się z działalnością proboszcza ks. Mariana Obojskiego, z którego inicjatywy po 1945 r. uporządkowano i odmalowano wnętrze kościoła, a następnie ozdobiono bogatą polichromią.
Projekt dekoracji powstał w 1956 r. a jego autorem był Władysław Drapiewski (1876-1961), jeden z najbardziej znanych twórców ściennego malarstwa sakralnego w Polsce pierwszej połowy XX w. Artysta zasłynął szczególnie ze swych realizacji polichromii dla katedry płockiej, bazyliki w Czerwińsku nad Wisłą oraz dla kolegiaty pułtuskiej. Drapiewski w swej twórczości czerpał z założeń artystycznych grupy Nazareńczyków, a przy tym propagował także rodzimą sztukę ludową oraz twórczość Młodej Polski. Dekoracja w kościele w Gozdawie, stanowi ostatnią realizację tego artysty. Po śmierci Władysława w 1961 r. prace nad wystrojem malarskim kontynuowali jego bracia Leon i Kazimierz Drapiewscy. Malowidła ukończono przed 1970 rokiem.