Kultura

Wyjątkowo atrakcyjny grudzień w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Grudzień Muzeum Mazowieckie w Płocku rozpocznie Kiermaszem Bożonarodzeniowym, który pozwoli wczuć się powoli w świąteczną atmosferę. W planach są także ciekawe wystawy i spotkania, m.in. wystawa fotograficzna „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie” Agnieszki Traczewskiej czy wystawa malarstwa, rzeźby i biżuterii „Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu”.

XV Kiermasz Bożonarodzeniowy odbedzie się 1 grudnia. Tego dnia już od godz. 10.00 na patio kamienicy przy Tumskiej 8 czekać na Was będą stoiska z ludowym rękodziełem, ozdobami choinkowymi, ceramiką, haftami, miodami i wszystkimi cudeńkami, które są wprost nieodzowne w okolicy świąt. Dla dzieci i dorosłych będziemy mieli warsztaty – malowania bombek i porcelanowych kubeczków oraz haftu i ozdób świątecznych. Na zakończenie kiermaszu odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.

Zespół zaprezentuje tańce z regionu gąbińsko-sannickiego oraz łowickiego. Zaśpiewa pastorałki między innymi z okolic Żywca i Nowego Sącza oraz najbliższej okolicy – z Radziwia. Będzie także okazja wspólnie pośpiewać dobrze znane kolędy. Na koncert zapraszamy o godz. 16 do auli muzeum przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp wolny.

Z kolei 8 grudnia odbędą się rodzinne warsztaty świąteczne. W godzinach 10.00 – 15.00 zaprasza Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Wszystkich miłośników rękodzieła i tradycyjnych ozdób świątecznych zapraszamy do własnoręcznego ich wykonania w klimatycznym otoczeniu wnętrz dawnych, drewnianych olenderskich chałup. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim przygotował pięć różnych warsztatów – ozdoby z bibuły i słomy, malowane drewniane ptaszki, ozdoby z wikliny, aniołki z wycinanki, warsztat tradycyjnego malowania na szkle – na te konkretne zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.bartosiak@muzeumplock.eu

Kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią” dotyczyć będzie religii Słowian we wczesnym średniowieczu, która przedstawiona zostanie zarówno od strony źródeł historycznych jak również i archeologicznych. Czy na Wzgórzu Tumskim było miejsce kultu przedchrześcijańskiego? Co wiemy o wierzeniach naszych słowiańskich przodków? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Paweł Szczepanik, archeolog, etnolog, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie 5 grudnia, godz. 17 w Muzeum Mazowieckim w Płocku, ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku, które słynie z największych w kraju zbiorów sztuki secesyjnej, promuje również dokonania artystów inspirujących się tą epoką. W nurt twórczych nawiązań do stylu przełomu XIX i XX wieku wpisują się prace prezentowane na wystawie Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu. Na ekspozycji znajdą się przede wszystkim dzieła malarskie, rzeźby i biżuteria. Wszystkie prace, choć zróżnicowane pod wieloma względami, łączy dekoracyjność i bogactwo ornamentyki charakterystyczne dla nurtu secesji. Artyści, czerpiąc z tradycji symbolizmu, nadają swym wizjom metaforyczną treść, impresjonizm inspiruje do poszukiwań kolorystycznych, a ekspresjonizm do wyrażania własnych emocji środkami plastycznymi. Częstymi gośćmi i głównymi bohaterkami obrazów są kobiety – obiekty żarliwego uwielbienia i podświadomych lęków młodopolskiej bohemy. Prezentowane prace 18 twórców pochodzą z czasów nam współczesnych, są dowodem na trwałość wartości estetycznych, jakie wniósł okres secesji. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o 17.00 i będzie połączony z koncertem muzyki poważnej w wykonaniu: Joanny Okoń (skrzypce) i Katarzyny Glensik (fortepian). Wystawę będzie można oglądać do 9 lutego 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *