Umowa na rewaloryzację zboru menonickiego w Nowym Wymyślu podpisana
Będzie rewaloryzacja zbioru menonickiego w Nowym Wymyślu. Właśnie podpisano umowę. Według jej ustaleń prace w budynku dawnego zbioru menonickiego w niewielkiej miejscowości w gminie Gąbin rozpoczną się już wkrótce i potrwają do połowy 2026 roku. A potem… Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprosi do pięknie wyremontowanej pamiątki po menonickim osadnictwie nad Wisłą.
Menonici było członkami ruchu religijnego, którego początki sięgają reformacji i terenów Holandii i Niemiec. Potomkowie pierwszych menonitów, w obawie przed prześladowaniami, opuszczali swe kraje i osiedlali się na Mazowszu, terenach zalewowych Wisły, m.in. w Wymyślu, w końcu XVIII wieku. Mieszkali tu do roku 1948. Zostali wysiedleni najpierw do Niemiec, a następnie do Kanady, gdzie osiedlili się w rolniczych stanach Manitoby i Alberty. Ich przywiązanie do wspólnoty „Wymyślaków” manifestowali w zjazdach, które odbywały się cyklicznie raz na dekadę. Na spotkaniach tych wspominali wspaniałe czasy, kiedy to mieszkali w Wymyślu, które było dla nich rajem. Wymyśle to najprawdopodobniej jedyna z menonickich miejscowości, mająca tak bogatą literaturę wspomnieniową.
Budynek menonickiego domu modlitwy w Nowym Wymyślu pochodzi z roku 1864. W czasie I wojny światowej został on częściowo rozebrany przez niemieckie wojska. Dzięki pomocy materialnej mennonitów z USA w 1924 r. kościół odremontowano. Po II wojnie światowej pełnił różne funkcje, w latach 60-tych – Klubu Ruchu z salą kinową, na początku lat 90-tych – magazynu Herbapolu.
Teraz czeka go m.in. wymiana tynków wewnętrznych i zewnętrznych, odtworzenie elementów architektonicznych zewnętrznych, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej, odtworzenie dachu i stropu, naprawa pęknięć muru, wykonanie nowych posadzek, izolacji fundamentów, wykonanie wszystkich instalacji, wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Budynek należy ocieplić w sposób, który nie zmieni jego formy architektonicznej i wzmocnić jego konstrukcję.
Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i remontowych dawna świątynia menonitów zostanie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Nowym Wiączeminie Polskim, oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocki. Zbór będzie elementem projektu powstania Szlaku Osadnictwa Olenderskiego, skupiającego najważniejsze i najpiękniejsze pamiątki po tym niezwykłym zjawisku w Dolinie Środkowej Wisły. Muzeum chciałoby zachować, udostępniać, ale też popularyzować kulturę olenderską i menonicką Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej. Zwiedzający będą mogli przemierzać nowo powstający szlak na rowerach, zaopatrzeni w mapy i odpowiednie oznaczenia w systemie GPS, wyruszać będą w podróż do dawnego świata olendrów. Działalność tej jednostki odnosiłaby się do ekspozycji stałych, ekspozycji czasowych oraz działalności animacyjnej, edukacyjnej, upowszechnieniowej, koncertowej itp. na rzecz okolicznych mieszkańców oraz turystów.
Zadanie planowane do realizacji i dofinansowania w ramach konkursu FEMA.05.07-IP.01.-031/24, 5.7 Kultura i turystyka, typ projektu: Rozwój infrastruktury do prowadzenia działalności kulturalnej ważnej dla edukacji i aktywności kulturalnej, dla regionu RMR, programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.