Powiat PłockiPłock

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku – najważniejsze informacje

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. (Dz.U. z 2024 poz. 1765), kwalifikacja wojskowa na terytorium Polski odbędzie się w dniach od 3 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r. Oficjalne ogłoszenie kwalifikacji wojskowej nastąpi 20 stycznia 2025 r.

Kwalifikacja wojskowa w Płocku i Powiecie Płockim

Osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa, zameldowane na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy na terenie miasta Płocka, będą uczestniczyć w kwalifikacji wojskowej prowadzonej przez Powiatową Komisję Lekarską Nr 2 w Płocku. Termin kwalifikacji wyznaczono na okres od 21 marca 2025 r. do 24 kwietnia 2025 r., a także 30 kwietnia 2025 r. Komisja będzie miała siedzibę Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, ul. Jakubowskiego 10.

Jeśli chodzi o powiat płocki, termin wyznaczono na okres 10 lutego – 13 marca 2025 r. a miejsce przeprowadzania kwalifikacji to również Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Jakubowskiego 10.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności obywateli RP do pełnienia służby wojskowej.

Kto musi stawić się do kwalifikacji wojskowej?

Wezwanie do stawienia się na kwalifikację wojskową otrzymają:

  1. Mężczyźni urodzeni w 2006 r.
  2. Mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  3. Osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeśli:
    • okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    • okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
  4. Kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiały się jeszcze do kwalifikacji wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w tym kierunku, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę w zawodach określonych w przepisach.
  5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
  6. Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyły 60 lat, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.


Obowiązki osób wezwanych do kwalifikacji wojskowej

Każda osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej jest zobowiązana do stawienia się w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Osoba stawiająca się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej powinna przedstawić:

  1. Wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta):
    • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
    • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się w wyznaczonym terminie (jeśli dotyczy).
  2. Powiatowej komisji lekarskiej:
    • dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych wykonanych w okresie ostatnich 12 miesięcy.
  3. Szefowi wojskowego centrum rekrutacji:
    • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki,
    • dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

Stawiennictwo na kwalifikację wojskową jest obowiązkowe, a nieusprawiedliwiona nieobecność może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *