Gospodarka i społeczeństwo

Nowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków jeszcze w marcu

Już 19 marca 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy. Wprowadzą one zasiłek macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które wymagają hospitalizacji po narodzinach. Zasiłek będzie przysługiwał rodzicom, którzy skorzystają z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe świadczenie będzie udzielane jednorazowo i nie będzie można go podzielić na części.

Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał ubezpieczonym rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie. O prawie do świadczenia będą decydować następujące czynniki:

  • tydzień ciąży, w którym nastąpił poród,
  • masa urodzeniowa dziecka,
  • czas hospitalizacji noworodka.

Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwać także osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) lub w przypadku przysposobienia dziecka. Warunkiem skorzystania z tego prawa będzie hospitalizacja dziecka po przyjęciu go na wychowanie.

Długość uzupełniającego urlopu macierzyńskiego uzależniona będzie od okoliczności porodu i hospitalizacji dziecka:

  • Dziecko urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – tydzień uzupełniającego urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie.
  • Dziecko urodzone po 28. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży oraz ważące powyżej 1000 g – tydzień uzupełniającego urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie.
  • Dziecko urodzone po 37. tygodniu ciąży, przebywające w szpitalu przez co najmniej 2 dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – tydzień uzupełniającego urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w tym okresie.

W przypadku narodzin wieloraczków okres urlopu będzie ustalany na podstawie:

  • wagi dziecka o najniższej masie urodzeniowej,
  • czasu hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu najdłużej.

Nowe regulacje mają na celu wsparcie rodziców znajdujących się w trudnej sytuacji po narodzinach dziecka wymagającego długotrwałej opieki medycznej. Wprowadzenie zasiłku macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz noworodków hospitalizowanych stanowi krok w stronę lepszego zabezpieczenia socjalnego rodzin w Polsce. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie otrzymają zasiłek w wysokości 100% podstawy zasiłku macierzyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *